فراسوی خبر... دوشنبه ۲۶ تیر
جان آرش صادقی در خطر است؛ سفرای بازدیدکننده از اوین را تحت فشار بگذاریم

لیلا جدیدی

خواستار آنیم که سفرا و نمایندگان سیاسی ۴۵ کشور که همبازی نمایش وقیحانه جمهوری اسلامی در بازدید از زندان اوین شدند، اکنون برای باز یافتن حیثیت خود اقدام به حقیقت یابی کنند. آنها باید لکه ننگ این ساده لوحی و یا فرصت طلبی را با دیدار از آرش صادقی، زندانی سیاسی در حال مرگ، و پافشاری برای انتقال فوری وی به بیمارستان تا درمان کامل، از خود بزدایند.

بی دلیل نیست که سفرا و نمایندگان سیاسی "از سطح خدمات" زندان اوین" ابراز شگفتی کردند". این یک فریبکاری وقیحانه و بزرگ است. بدون شک اعتراضات گسترده زندانیان هر گونه ابهامی در باره وضعیت زندانهای ایران را - اگر وجود داشته باشد - باید برطرف کرده باشد.

با ارسال نامه به سفارتخانه ها و کنسولگریها در ایران و شرح حال آرش صادقی به عنوان نمونه ای از آنچه در سیاهچالهای رژیم می گذرد، خواستار اقدام فوری برای رسیدگی و درمان وی شویم.

آرش صادقی ۷۱ روز در اعتصاب غذا بسر برد و زمانی که جهان نگران حال وی بود و نامش در صدر پیامهای تویتری قرار داشت، جلادان به تماشای مرگ تدریجی او نشسته بودند.

سلامتی و جان آرش صادقی به دلیل پیامدهای این اعتصاب غذا به شدت در خطر است. آرش صادقی ناعادلانه به ۱۹ سال حبس محکوم شده و در بند ۳۵۰ اوین، همان شکنجه گاهی که از دید سفرا مخفی نگه داشته شد، بسر می برد.

بنا به گزارش خبرگزاری هرانا، وابسته به فعالان حقوق بشر ایران و کمپین "نه به زندان نه به اعدام"، آرش صادقی اکنون از بیماری آسم و از کارافتادگی بخش زیادی از کلیه سمت راست رنج می‌ برد، به عفونت کلیوی و مجاری اداری مبتلاست، ضربان قلب اش نامرتب است، ماهیچه ‌های قلب وی تحلیل رفته و به بیماری غلظت خون نیز دچار است. او هنوز قادر به خوردن غذاهای جامد نیست.

از نمایندگان و سفرای فریب خورده بخواهیم که با پیگیری وضعیت آرش و تحت فشار قرار دادن رژیم برای درمان کامل او، از هزاران زندانی دربند و خانواده های آنان و مردم ایران پوزش بخواهند.