فراسوی خبر ... چهارشنبه ۲۴ دی
واردات دارو از آمریکا و شیادی خامنه ای

زینت میرهاشمی

در رژیم ولایت فقیه دروغگویی، پنهان کاری، شیادی، فساد و اختلاس ساختاری و نهادینه است. خامنه ای در حالی ورود واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس را ممنوع کرد که همه گماشتگانش و آخوندهای پا به گور و پایوران رژیم برای درمان بیماریهای شان به کشورهای اروپایی به شمول انگلیس پناه می برند. امتیازی که اکثریت مطلق مردم از آن محروم هستند. داروهای معتبر وارداتی هم با توجه به قیمت بالای آن در مقایسه با داروهای داخلی و یا چینی، نصیب کسانی می شود که توانایی خرید آن را داشته باشند.
با وجود مظلوم نمایی ماله کش اعظم در روابط خارجی و بقیه پایوران رژیم در رابطه با تاثیر تحریمها بر دارو و این که به دلیل تحریم دارو وارد نمی شود، واردات دارو از آمریکا همیشه جریان داشته است. بر اساس داده های آماری گمرک ایران حدود ۵۳ میلیون دلار دارو و اقلام پزشکی طی ۹ ماه سال ۹۹ از آمریکا وارد شده است. (نود اقتصادی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹) همچنین بر اساس اداره آمار آمریکا در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۰، ۳۱ میلیون دلار کالا به ایران وارد و ۳.۷میلیون دلار کالا به آمریکا صادر شده است. (همان منبع یکشنبه ۳۰ آذر)

ناصر ریاحی نائب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران گفته است که:‌ در حال حاضر ۳۰ درصد از داروهایی که ماهانه وارد ایران می ‌شود از کشور آمریکا است و باید در نظر داشته باشیم که تحریمها شامل واکسن نخواهد شد.( تجارت امروز، ۱۲ آذر ۱۳۹۹)

مزدوران ولی فقیه در برابر انزجار و نفرت همگانی از امنیتی و سیاسی کردن واکسن و سلامتی مردم، عده ای کارشناس از تیم پزشکی خود و تعدادی از مجلس نشینان را برای مشروعیت دادن به حکم غیر علمی، ضد انسانی و جاهلانه خامنه ای ردیف کرده اند.

دو روز بعد از حکم خامنه ای، مجلس نشینان در حمایت تمام قد از او، واکسن خارجی را «مشکوک» دانسته و جهالت را تا جایی پیش بردند که از «آثار ژنتیکی» آن در خطر انداختن «امنیت و منافع ملی» که منظورشان منافع رژیم است حرف زدند. این جنایتکاران مدعی شدند که بعد از ۵ سال از عمر واکسن و آزمایش آن در این کشورها، اگر «صلاح و صرف» بود، خریداری شود. این جنایتکاران حکم مرگ مردم را برای ۵ سال پیشاپیش امضا کردند.

رئیس سازمان نظام پزشکی روز دوشنبه ۲۲ دی از واردات واکسن از هند، روسیه و چین تا نوروز خبر داد. از طرف دیگر روحانی در برابر اعتراضهای بخشهایی از پزشکان و متخصصان و توصیه به خرید واکسن هر چه سریعتر، روز سه شنبه ۲۳ دی گفت که پول ۱۵۰ هزار واکسنهای خریداری شده از کواکس پرداخت شده و وارد می شود. برآمد کنش و واکنشهای پیرامون خرید واکسن، این را نشان می دهد که رژیم حاضر به پرداخت هزینه برای خرید واکسن فایزر و مدرنا نیست. دنبال خرید واکسن به قیمت ارزان است. تعداد ۱۵۰ هزار عدد هم مصرف خودیها خواهد شد. امنیتی کردن واکسن در حقیقت برای خرج نکردن برای جان مردم است.

صحبتهای عضو شورای شهر اهواز در رابطه با اسناد محرمانه مرکز بهداشت شهر اهواز که از مبتلا شدن شهروندان اهوازی به هپاتیت نوع آ و مخفی کردن آن از طرف فرماندار این شهر، تاکیدی بر این است که جان شهروندان اهوازی، ساختن سیستم اصولی آب و فاضلاب هم برای رژیم اهمیت ندارد. بر اساس گفته عضو شورای شهر اهواز، یک سال و نیم قبل وقتی اعلام کرده بود که شهروندان ۱۳ نقطه اهواز در اثر تلاقی آب و فاضلاب به بیماری هپاتیت A گرفتار شده‌ اند، از سوی فرماندار تهدید شد‎ و به او گفته شد که «هر حرفی را نباید بیان کرد.» (انتخاب، ۲۱ دی)

مردم اهواز روی دریایی از ثروت طبیعی زندگی می کنند و هنوز از آب آشامیدنی و سیستم فاضلاب درست برخوردار نیستند. دلمشغولیها و بلندپروازیهای تروریستی رژیم، مردم را از این حق اولیه زندگی محروم ساخته است. اگر حتا آمار مشاور نظامی خامنه ای، پاسدار رحیم صفوی در روز دوشنبه ۲۲ دی در مورد راه اندازی مزدوران نیابتی برای عمق استراتژیک نظام را باور کنیم که قاسم سلیمانی «۲۲ تیپ در عراق و ۶۰ تیپ در سوریه» راه اندازی کرده، و بقیه گروههای نان خور تروریستی در منطقه را به این اعداد اضافه کنیم می بینیم که خرج رژیم برای سیر کردن آنها ار هر نظر زیاد است و دیگر به مردم ایران چیزی نمی رسد. سرکرده سپاه به پیروی از توجه ویژه خامنه ای به گروه تروریستی حشدالشعبی یاد کرده و گفت: «فرمانده حشدالشعبی توانست کلید درب انبارهای تسلیحات جمهوری اسلامی را در خدمت خودش بگیرد.»