تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان مقابل استانداری زنجان

یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸ ژوئن ۲۰۱۷


روز یکشنبه 28خرداد،80کارگراخراجی کارخانه روغن نباتی جهان دراعتراض به بیکارشدن وعدم بازگشت بکار وپرداخت نشدن مطالباتشان مقابل استانداری زنجان تجمع کردند.
به گزارش تسنیم، بعد از گذشت نزدیک به پنج ماه از سرگردانی 80 کارگر امروز این کارگران برای گرفتن حق و حقوق و اعلام اعتراض دوباره به مسئولان استانی مبنی بر برنگشتن به کار با وجود قول اکید مسئولان مقابل استانداری زنجان تجمع کردند.
یکی از کارگران با بیان اینکه "ما از آذر ماه سال گذشته بیکاریم و کسی برای برگشت به کار به‌سراغ ما نیامده و هر روز وضعیت بدتر از دیروز می‌شود"،به خبرنگاران گفت: کارخانه اکنون به‌صورت صوری باز است و از فروردین ماه به بعد کارگران در کل یک ماه در شرکت حضور کامل نداشته‌اند.
وی با ابراز اینکه "ما بعد از ماه‌ها دوندگی نه ریالی پول گرفته‌ایم و نه برای بیمه بیکاری ما اقدام شده است، ما در این مدت زندگی‌مان را با هزاران زحمت چرخانده‌ایم".
وی خاطرنشان کرد: 20 ماهی است که حق بیمه ما پرداخت نشده و اکنون که می‌خواهیم برای بیمه بیکاری اقدام کنیم با مشکل مواجه شده‌ایم.
یکی دیگر از کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان با اشاره به قول مسئولان برای برگشت کل کارگران بر سر فعالیت‌هایشان افزود: مسئولان تأکید کردند که ما اجازه نمی‌دهیم نفری از شرکت اخراج شود، مسئولان فقط امروز و فردا کردند و خبری از برگشت کارگران نشد در شرایطی که سال به پایان می‌رسید و ما نگران سفره‌های خالی بودیم. قرار بود بعد از عید ما به سر کارمان برگردیم اما هیچ خبری نشد.
وی افزود: بعد از دوندگی‌های فراوان کل سنوات ما مشخص شده که مبلغ ناچیزی است و برای این مبلغ حکم توقیف گرفته‌ایم تا از شرکت حق‌مان را بگیریم.
بعد از تجمعات روزانه کارگران در سال گذشته مسئولان دولتی و همچنین شرکت روغن نباتی جهان هر یک اظهار نظرهای خاص خود را داشتند، سیدبیوک موسوی معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان در نخستین روزهای تجمع کارگران گفت: مشکلات روغن نباتی جهان و تعطیلی این شرکت، مربوط به نحوه واگذاری آن در دولت قبل است و قرار نیست ضعف‌های ناکرده و قصورهای انجام‌نشده به حساب دولت یازدهم گذاشته شود.
بعد از این سخنان مسئول حقوقی روغن نباتی جهان با بیان اینکه مشکل اصلی ما تنها نبود مواد اولیه است، گفته بود که "هر موقع مواد اولیه در اختیار ما قرار گیرد 300 نفر که هیچ برای 1000 نفر ظرفیت استخدام داریم".
بعد از کش و قوسهای فراوان ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت و معدن از تلاش استاندار زنجان برای تأمین مواد اولیه این شرکت خبر داد و گفت: به‌محض تأمین مواد اولیه کارگران بر سر کارهایشان برخواهند گشت.
مواد اولیه روغن نباتی جهان بالاخره تأمین شد و معاون سیاسی استاندار زنجان اواخر اسفندماه در جریان بازدید از آغاز به کار این شرکت با اشاره به اینکه روغن نباتی جهان در سال جاری و سال گذشته به‌دلایلی تعطیل شده بود، گفت: درحال حاضر چرخهای این کارخانه با 185 نفر کارگر دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی افزود: این کارخانه یک ماه تعطیل بود و برخی از نیروهای خود را تعدیل کرده بود اما با جلساتی که با مدیرعامل این شرکت و با اعضای امنیت کارگری در استانداری تشکیل شد تعهداتی این شرکت داد و استانداری هم کمک‌های لازم را کرد. در حال حاضر مواد اولیه به این کارخانه تزریق شده و کارگران مشغول به کار هستند و مابقی کارگران هم مشغول می‌شوند.
اما در اواخر فروردین ماه مشخص شد که 80 کارگر نه‌تنها هنوز در بیکاری به سر می‌برند بلکه شرکت برگه‌های عدم‌نیاز این کارگران را نیز صادر کرده است.
به گفته یکی از کارگران حاضر در این تجمع پس از تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان 87 نفر کارگر از محل این کارخانه بیکار شده‌اند.
این کارگر با اشاره به اینکه وعده‎‌های مسؤولان در رابطه با فعالیت کارخانه شوی تبلیغاتی بیش نبوده است، افزود: در حال حاضر تنها 130 نفر به صورت تک‌‌شیفت در کارخانه روغن نباتی جهان مشغول کارند.
وی در توضیح تعداد کارگران این کارخانه با اشاره به اینکه تولید روزانه کارخانه به 50 تن نیز نمی‌رسد، اضافه کرد: این درحالی است که باید تولید روزانه کارخانه 450 تن باشد.
کارگر بیکار شده روغن نباتی جهان با اشاره به اینکه فیلم‌‎های تهیه شده در کمتر از دو ماه مانده به انتخابات دروغ بوده و هیچ یک از وعده‌های مسؤولان تاکنون محقق نشده است، گفت: استاندار زنجان وعده خلاف به کارگران داده است و چون مسؤولان توان مقابله با کارفرما را ندارند از همین رو به کارگر فشار می‎آورند، چرا که کارفرما تهدید کرده که اگر کاری انجام دهند، کارخانه را می‌بندد.
وی افزود: در نتیجه اعتراض‌های قبلی نه کسی بیمه بیکاری گرفته و نه به حق خود رسیده است و وقتی کارگران می‌خواهند اعتراض کنند بیان می‌شود که حق ندارید اموال شرکت را توقیف کنید.