وزیر پیشنهادی صنعت: پارلمان بخش خصوصی حق تصمیم گیری و رای داشته باشد و بر اجرای فعالیت های اقتصادی کشور نظارت کند

(تیتر از جنگ خبر)
خبرگزاری صداوسیما
محمد شریعتمداری در حاشیه دیدار با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی تهران در جمع خبرنگاران افزود: اکنون بار تکلیف دولت به اندازه کافی سنگین است و بنابراین هدف این نیست که دولت مجدد فربه شود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: باید سایر مسئولیت های اجرایی و تصدی گری دولت را نیز واگذار کنیم و تاکید دولت دوازدهم هم این است که امور به بخش غیردولتی سپرده شود؛ به نحوی که پارلمان بخش خصوصی کشور به جایگاه اصلی خود برگردد و در سیاستگذاری به عنوان مهمترین مشاور در کنار دولت باشد؛ به نحوی که حتی حق تصمیم گیری و رای هم داشته و بر اجرای فعالیت های اقتصادی کشور نظارت کند.
...
شریعتمداری گفت: نرخ سود اعطایی به بخش های تولیدی اکنون متناسب نیست؛ بنابراین در جلسه شورای پول و اعتبار با استفاده از مکانیزم های نظام بین بانکی، رفع مشکل و نرخ سود را مناسب کنیم.
...
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید طرحی نو در اقتصاد ایران در اندازیم ، گفت : امیدواریم شاهد تحول در نظام بانکی کشور برای حمایت از تولید باشیم.

محمد شریعتمداری در جمع فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: دوران کم نظیری را با همت بخش خصوصی آغاز خواهیم کرد؛ اما باید توجه داشت که اکنون نظام بانکی کشور با مشکلات بسیاری مواجه است و به نظر می رسد که هماهنگی وزارت اقتصاد با بانک مرکزی باید بیشتر از قبل باشد؛ تا شاهد تحول در نظام بانکی کشور باشیم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: به نمایندگان بخش خصوصی ایران، اعتقاد داریم و درخواست ما نیز این است که تلاش شود اتاق بازرگانی با کمترین مداخله دولت و بیشترین حضور بخش خصوصی واقعی کشور اداره شود.

وی تصریح کرد: باید اختیارات ستاد اقتصاد مقاومتی را بیشتر کرد تا محدودیت ها را به سرعت از سر راه برداریم ، با موافقت ارکان نظام، می توان این محدودیتها را حداقل کرد.

شریعتمداری با تاکید بر ضرورت جذب سرمایه های خارجی در اقتصاد ایران گفت : برخی به دلیل مقررات دست و پاگیر اقتصاد ایران، نگران حضور هستند؛ چراکه نامشخص بودن برخی ریسک های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران در کنار سندهای ضمانت نامه، هنوز مشکلاتی را بر سر راه سرمایه گذاران خارجی قرار می دهد.
...
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: در گذشته 6.4 میلیارد دلار واردات به صورت مستقیم از سوی دولت انجام می شد که در دولت هشتم به 500 میلیون دلار کاهش یافت.

وی با اشاره به ادغام وزارتخانه ها گفت: اگر قرار باشد دولت بنگاهداری کند، باید چندین وزارتخانه دیگر داشته باشد، در این صورت باید وزارت صنایع و معادن و بازرگانی را احیا کرد، در حالیکه این هدف نیست؛ بلکه می خواهیم امور دولتی را به بخش خصوصی واقعی واگذار کنیم، نه اینکه بنگاهها را از وزارت صنعت بگیریم و به وزارت دفاع و رفاه بدهیم. آن زمان اگر کارها را به بخش خصوصی واقعی اعطا کردیم، می توان وزارتخانه های دیگر را هم در وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی ادغام کرد نه اینکه به فکر تفکیک وزارتخانه ها بود.


توجه ویژه شریعتمداری به اهداف برنامه ششم و جذب سرمایه گذاری خارجی

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: شریعتمداری به عنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت صنعت در برنامه خود توجه ویژه‌ای به اهداف تعیین‌‌شده در برنامه ششم و جذب سرمایه‌گذاری خارجی 25 میلیارد دلاری دارد.
سید مهدی مقدسی با اشاره به جلسه نمایندگان مجلس با محمد شریعتمداری گزینه پیشنهادی رئیس‌ جمهور برای وزارت صنعت، اظهار داشت: در این جلسه برنامه‌های آقای شریعتمداری مورد بررسی قرار گرفت و وی تأکید زیادی بر اهداف تعیین‌ شده در برنامه ششم داشت.

وی ادامه داد: در برنامه ششم جذب 25 میلیارد دلار سرمایه خارجی و 30 میلیارد دلار فاینانس مشارکت خارجی پیش‌بینی شده که در برنامه پیشنهادی شریعتمداری به این مسائل توجه شده بود.

...