رئیس شورای شهر یزد: مجری حکم برکناری نماینده زرتشتی نخواهم بود

رادیوفردا، ۱۹ مهر
رئیس شورای شهر یزد تاکید کرد که تن به اجرای حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر برکناری سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی این شورا، نخواهد داد و این حکم را برخلاف آزادی و دین‌داری می‌داند.

دیوان عدالت ادارای با استناد به نظر آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان که عضویت اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهر و روستا را ممنوع دانسته است، رای به برکناری آقای نیکنام از عضویت در شورای شهر یزد داده است.

اما روز چهارشنبه ۱۹ مهر ویدئویی از غلامعلی سفید رئیس شورای شهر یزد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که می‌گوید چنین حکمی نه برای او توجیه‌پذیر است و نه می‌تواند مردم را توجیه کند.

وی با اشاره به عضویت سپنتا نیکنام در دوره قبلی شورای شهر یزد اظهار داشت: «ما باید توجیه شویم و بتوانیم مردم را هم توجیه کنیم. فردی عضو شورا بوده و چهار سال کار کرده و این مسئله بر خلاف شرع نبوده، اما یکدفعه حضورش این دوره خلاف شرع می‌شود. یکدفعه ضوابط و قواعد و پایه‌های تصمیم‌گیری تغییر می‌کند».

آقای سفید در ادامه این سخنرانی خطاب به دیگر اعضای شورای شهر یزد گفته است: «بنده اعلام می‌کنم که مجری این دستورالعمل نخواهم بود. هر زمان که [اجرای این حکم] قطعی شد یکی از شما رئیس شورا خواهید شد و شما انجامش