تجمع اعتراضی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته مشهد مقابل اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی


سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳ فوریه ۲۰۱۸

بامداد روز سه شنبه 24 بهمن، جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی ناپیوسته مشهد دست به تجمع اعتراضی مقابل اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی
زدند.
براساس گزارش تابناگ، دانشجویان رشته‌های مهندسی دانشگاه های کشور که به صورت ناپیوسته تحصیل کرده اند، چند روزی است در اعتراض به تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی اعتراضات مختلفی را آغاز کردند.
موج اعتراضات دانشجویان امروز به مشهد نیز رسید، صبح امروز تجمع اعتراضی به این مصوبه در مقابل اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی شکل گرفت و دانشجویان ناپیوسته رشته‌های هفت‌گانه مهندسی استان خراسان رضوی نسبت به این مصوبه اعتراض خود را اعلام کردند.
تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی که آبان امسال به تصویب رسید، محدودیت‌‌هایی را برای فارغ‌التحصیلان ناپیوسته رشته‌های هفت‌گانه مهندسی ایجاد می‌کند.
در این تبصره آمده است:
١- در خصوص فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان، صرفا مدرك کاردانی که تاریخ اخذ آن قبل از ورود به مقطع کارشناسی باشد، قابل ‌قبول است.
۲- به مدارك کارشناسی ناپیوسته آموزش عالی غیررسمی که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده و در اسفندماه ۱۳۷۰ به دانشگاه‌ها ابلاغ گردیده است، فقط کد مرتبط و صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.
۳- به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی عمران- آب و فاضلاب، عمران- سد وشبکه، جریه راه‌آهن و شیمی صنایع گاز، با توجه به‌عنوان رشته و محتوای علمی آموزشی، هیچ‌گونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد.
۴- به فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی اجرایی عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا تعلق می‌گیرد.
۶- به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی عمران- راه، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات، حداکثر تا پایه سه تعلق می‌گیرد.
۷- کد رشته و حدود صلاحیت فارغ‌التحصیلان دارای مدرك تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، به استناد اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ‌التحصیلی و با رعایت بند «الف» ماده ۷ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و سایر ضوابط مربوطه تعیین می‌شود.
محمدی، یکی از دانشجویان در توضیح این تجمع و درخواست دانشجویان ، گفت : طی مصوبه ای که توسط کمسیون تبصره 2 ماده 7 وزارت راه و شهرسازی به تصویب رسیده است تمامی کارشناسان ناپیوسته رشته های هفتگانه ساختمان با پیشوند علمی کاربردی یا تکنولوژی مجاز به دریافت پروانه طراحی تنها تا پایه 3 می باشند و امکان ارتقا به پایه های بالاتر وجود ندارد و ما دانشجویان امروز به این موضوع اعتراض داریم.
محمدی ادامه داد: متاسفانه وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی به مهندسین کارشناسی ناپیوسته اعتقادی ندارند و عملا با عملکرد خود این موضوع را ثابت کردند.
این دانشجوی کارشناسی ناپیوسته معماری افزود: از حدود ده سال پیش وزارت علوم با تصمیمات و ابلاغیه های عجولانه و غیر اصولی پیشوند علمی کاربردی و تکنولوژی را به خیلی از مدارک کارشناسی ناپیوسته اضافه کرده اند، بدون اینکه تغییری در سرفصل دروس ایجاد نماید.
ایوبی فارغ التحصیل کارشناسی ناپیوسته عمران گفت: این مصوبه اینطور نشان می دهد،که ما مهندس نیستیم یا بی‌سوادیم و این ناپیوسته بودن و علمی‌ کاربردی یا تکنولوژی بودن، ارزش مدرک ما را زیر سوال برده است، این درحالی است که تمامی محتوای درسی و سیلابس‌های دروسی که گذرانده‌ایم عینا با کارشناسی ناپیوسته‌های بدون پیشوند که در گذشته این مدرک را دریافت می‌کردند، یکی است و به دلیل استفاده عنوان گروه در مدرک افراد این‌طور به‌نظر می‌رسد که رشته دیگری را تحصیل کرده‌اند.
ایوبی افزود: این مصوبه باعث شده است که تعداد زیادی دانشجو که در حال گذراندن درس خود هستند نا امید شوند و بخواهد که ادامه تحصیل را رها کنند و این موضوع واقعا ضربه بدی را به دانشجویان وارد کرده است.
تجمع دانشجویان مهندسی کارشناسی ناپیوسته مشهد که از ساعت 10 صبح امروز در مقابل اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی آغاز شده است در حالی ادامه دارد که تعدادی از دانشجویان معترض برای تشریح مشکلات خود به داخل ساختمان اداره کل راه شهرسازی دعوت شده اند.