اجلاس دو روزه ناتو و راهکارهای مقابله با [رژیم] ایران

دویچه وله
در نشست دو روزه سران ناتو در بروکسل افزایش بودجه نظامی اعضای این پیمان مهم‌ترین موضوع است. اما قرار است که درباره تحریم‌ها و تهدیدات منطقه‌ای ایران نیز رایزنی شود. ترامپ بعد از حضور در نشست ناتو با پوتین دیدار می‌کند.

نشست دو روزه پیمان آتلانیتک شمالی ناتو در بروکسل، مقر این سازمان در روز چهارشنبه ۱۱ ژوئیه ( ۲۰ تیر) آغاز می‌شود. ناتو بزرگترین پیمان نظامی جهان است و ۲۸ عضو دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بعد از نشست ناتو با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود در هلسینکی، پایتخت فنلاند ملاقات خواهد کرد.

در آستانه نشست ناتو دونالد ترامپ بار دیگر از اعضای این پیمان خواست که بودجه دفاعی خود را تا ۲ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهند. ایالات متحده بیش از دو سوم مخارج فعالیت‌های ناتو را تأ‌مین می‌کند. به گفته ناتو این مبلغ در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۸۶ میلیارد دلار بوده است. ترامپ از اعضای ناتو خواسته است که سهم بیشتری را در تأمین هزینه‌های این پیمان نظامی متقبل شوند. این موضوع اما سبب انتقاد هم پیمانان اروپایی ترامپ شده است.


انتقاد هم‌پیمانان اروپایی از دونالد ترمپ

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا ضمن انتقاد به سیاست‌های ترامپ گفته که آمریکا هرگز دوست بهتری از اروپا نداشته و نخواهد داشت. توسک گفت که اروپا در زمینه دفاعی بیشتر از روسیه حتی به اندازه چین هزینه می‌کند.

دیدار ترامپ با همتای روسی خود پوتین هم اروپائی‌ها را نگران کرده است.

توسک در این باره هم تاکید کرد که ترامپ در ملاقات با همتای روس خود در هلسینکی به یاد داشته باشد که شریک استراتریک آمریکا کیست و با چه کسی مشکل دارد.


تلاش پومپئو برای فشار به ایران در حاشیه نشست ناتو

موضوع دیگری که بیشتر در حاشیه نشست ناتو مطرح است برخورد و مقابله با خطر و تهدید جمهوری اسلامی و تحریم نفت ایران است که پیشتر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا با متحدان اروپایی خود آن را مطرح کرده بود. به ویژه تهدیدات ایران در منطقه محورمذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همپایمانان خود در حاشیه نشست ناتو خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا یک روز قبل از نشست ناتو وارد بروکسل شده است تا درباره ایران با همتایان اروپایی خود صحبت کند. قرار است پومپئو ازجمله با وزاری خارجه آمریکا، بریتانیا و فرانسه در بروکسل مذاکره کند. در حاشیه نشست ناتو در جهت تقویت فشار بر ایران و اطمینان به متحدان خود در مورد منابع جایگزین نفت نیز گفتوگو خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تا ۴ نوامبر (۱۳ آبان) به مشتریان نفت ایران مهلت داده است تا به واردات نفت از ایران پایان دهند و نیازهای نفتی خود را از منابع دیگر تامین کنند.

موضوع سیاست منطقه‌ای ایران در کانون مذاکرات پوتین و ترامپ در ۲۵ تیر خواهد بود. جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا گفته است که احتمالا موضوع خروج نیروهای ایران از سوریه هم در مذاکرات سران روسیه و آمریکا مطرح خواهد شد.

مقامات اسرائیلی هم تائید کرده‌اند در گفتگوی ترامپ با پوتین "حضور نظامی سپاه قدس در سوریه" مطرح خواهد شد.

در ماه‌های اخیر مقام‌های روسیه گفته‌اند که نیروهای خارجی در سوریه، از جمله نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان، باید این کشور را ترک کنند.

وزیر دفاع اسرائیل، آویگدور لیبرمن روز سه شنبه ۱۹ تیر هنگام بازدید از واحدهای ارتش این کشور مستقر در بلندی های جولان در نزدیکی مرز سوریه گفت با حضور ایران در هر کجای سوریه مقابله خواهد کرد. وزیر دفاع اسرائیل گفت: «اقدام ارتش اسرائیل علیه حضور نظامی ایران در سوریه به صورتی است که تفاوتی نمی‌کند که آن‌ها در فاصله ۴۰ کیلومتری از مرز سوریه با اسرائیل هستند یا ۸۰ کیلومتری.»