تصادف تانکر سوخت سپاه با اتوبوس مسافربری و درگیری مردم سنندج با یگان ویژه


چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱ ژوپیه ۲۰۱۸
منبع: کانالهای خبری تلگرام

نیمه شب ۱۹تیر ماه ۹۷ بر اثر تصادف تانکر سوخت با یک اتوبوس در خروجی ترمینال سنندج به سمت تهران تانکر مذکور منفجر شد که باعث آتش گرفتن اتوبوس و چند خودروی دیگر شد.

سرهنگ رمضان نادری، فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی سنندج، در این زمینه به ایرنا گفته است: تانکر سوخت از بلوار دکتر حسینی سنندج در حرکت بوده که با اتوبوسی که از ترمینال خارج شده است، برخورد می کند.
شاهدان عینی به ایرنا گفته‌اند، «انفجار تانکر سوخت موجب شده مسافرین داخل اتوبوس نتوانند خود را نجات دهند و به نظر می رسد تمامی مسافرین جان خود را از دست داده اند.»
یک مقام بیمارستانی که نخواست نامش فاش شود، در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما تعداد کشته‌ها را ۱۶ نفر اعلام کرد.
طبق این گزارش، سرهنگ نادری علت این سانحه را بریدن ترمز تانکر و عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه اعلام کرد.
خبرگزاری ایسنا نیز می گوید، آمار غیر رسمی حاکی است که در تصادف یک تانکر حامل قیر در شهر سنندج با یک اتوبوس مسافربری دست کم ۲۰ نفر کشته شده‌اند.
ایسنا می افزاید، این تصادف در ساعت ۱۲ شب روی داده است و به گفته شاهدان عینی، «فاجعه بسیار عمیق بوده و چندین خودروی سواری نیز دچار حادثه شده‌اند.»
این حادثه حدود ساعت ۱۲ شب گذشته اتفاق افتاد هنگامیکه یک دستگاه اتوبوس به مقصد تهران، از ترمینال سنندج خارج شده بود که یکدستگاه تانکر سوخت از پشت به اتوبوس برخورد کرد و اتوبوس دچار حریق شد.
در این تصادف وحشتناک تمامی سرنشینان اتوبوس جان باختند.
از دو راننده اتوبوس یکی از آنها که جان به در برده است گفت: اتوبوس برای سوار کردن مسافر پشت یک دستگاه وانت توقف کرده بود که همزمان با تصادف تانکر حامل سوخت به آن ناگهان اتوبوس و تانکر هر دو آتش گرفت.
تعدادی از مسافرین بر اثر ترکش قطعات تانکر از بین رفتند و تعدادی از آنان زیر قیر دفن شدند.
منابع محلی میگویند این برخورد با صدای مهیبی همراه بود که باعث تجمع مردم شد. مردم بلافاصله اقدام به اطلاع‌رسانی برای آمدن ماشینهای آتش نشانی از طرف مردم صورت گرفت.
اما قبل از اینکه ماشینهای آتش نشانی و آتش نشانها بیایند نیروهای ضدشورش و یگان ویژه به محل رسیدند که این باعث درگیری بین مردم و نیروهای ویژه شد در اینجا جوانان عصبانی یک خودرو نیروی انتظامی را چپ کردند.
رسانه های داخلی تعداد کشته شدگان را 11 نفر اعلام کردند در حالیکه منابع محلی آمار را بیش از 27 نفر و بعضا تمامی مسافران اتوبوس میدانند.
پس از آن سنندج صحنه درگیری مردم با نیروهای یگان ویژه شد چون منابع محلی میگفتند مسول حادثه سپاه پاسداران است که اقدام به نفت دزدی از کرکوک میکند.
سپاه شبها اقدام به جابه‌جایی مشتقات نفتی از کرکوک به ایران میکند. نفت دزدیده شده با کمک یکی از احزاب کرد عراق توسط سپاە بە کرمانشاە منتقل میشود.

اطلاعیە فعالان مدنی مستقل کردستان!
روز چھارشنبە ۲۰ تیر ۱۳۹۷ اھالی سنندج در مراسم خاکسپاری جانباختگان فاجعە ترمینال کە پیامد قاچاق نفت سیاە توسط سپاە است ، حضور ھزاران نفری خواھند داشت.
در جریان فاجعە حتی یک مسوول شھرستان سنندج و استان در محل حضور نیافتە و تنھا تعدادی نیروی انتظامی و اطلاعاتی را برای کنترل اوضاع بە محل فاجعە فرستادند.
شبکە استانی صدا و سیما ھیچ برنامە و خبری در مورد فاجعە قربانیان ترمینال پخش نکرد.
جانباختگان جزو فرزندان بی بضاعت سنندج بودند و در میان آنھا سە برادر وجود داشتند کە برای کار راھی تھران بودند. از ھمین رو مردم سنندج در آخرین وداع قربانیان قاچاق نفت سیاە توسط سپاە شرکت خواھند کرد.