پنج هزار هکتار از شالیزارهای مازندران بایر شد

ایرنا
رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران ... گفت: پنج هزار و 200 هکتار از زمین های شالیکاری مازندران امسال به سبب کم آبی، بایر مانده است.

ابراهیم قربان نژاد افزود: دو هزار و 700 هکتار از این زمین ها در منطقه میاندرود، 700 هکتار ساری و 370 هکتار در جویبار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه یک هزار و 450 هکتار نیز از شالیزارهای بایر در شهرستان های نکا، بهشهر و گلوگاه (در شرق مازندران) قرار دارد، گفت: صاحبان این زمین ها به امید بارندگی و تامین آب، حتی فرصت انجام کشت جایگزین علوفه، سویا و کنجد را نیز از دست دادند.

قربان نژاد با وجود این افزود: یک هزار و 500 هکتار از زمین های شالیکاری این مناطق کشت جایگزینی را به موقع انجام دادند که با این کار از بایر شدن زمین جلوگیری شد.

سد شهید رجایی ساری بر اساس اعلام مسئولان شرکت آب منطقه ای مازندران با 60 درصد کاهش ذخایر آبی نسبت به سال آبی گذشته، بیشترین زیان را از خشکسالی و کاهش بارندگی تحمل کرده است.

این سد که 162 میلیون متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی دارد، در بهار امسال تنها حدود 55 میلیون متر مکعب ذخیره داشت که از این میزان 22 میلیون مترمکعب برای پایداری سد قابل برداشت نیست.

...