وزیر راه و شهرسازِی:
اداره بندر چابهار تا یک ماه آینده به هندی‌ها واگذار می‌شود


شنبه 17 شهریور 1397
وزیر راه و شهرسازی گفت: ایران طی یک ماه آینده به موجب قرارداد موقت، اداره بندر استراتژیک چابهار را به یک شرکت هندی واگذار می کند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از سازمان بنادر و دریانوردی، عباس آخوندی گفت: ما آماده‌ایم تا اداره بندر چابهار را در قالب یک موافقت‌نامه موقت که قبلاً با یک بندر هندی برای مدت 1.5 سال داشته‌ایم، به شرکت هندی واگذار کنیم.

وی ادامه داد: ما در همکاری با هند قبلاً یک گام رو به جلو برداشته‌ایم. ما باید یک کانال بانکی برای هند ایجاد کنیم که قبلا این کار را انجام داده‌ایم و خوشبختانه طرف هندی نیز به‌صورت رسمی این مسأله را پذیرفته است. هند نیز یک کانال بانکی ایجاد کرده که به تأیید بانک مرکزی ایران رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: طرف هندی در بندر چابهار سرمایه‌گذاری کرده و ما اکنون به سمت بهره‌برداری از بندر چابهار پیش می‌رویم. تحویل بندر به شرکت هندی در طی یک ماه آینده انجام خواهد گرفت؛ ما همه کارها را انجام داده‌ایم.

فاز نخست بندر چابهار ایران در دسامبر 2017 با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به بهره‌برداری رسید و یک مسیر استراتژیک جدید میان ایران، هند و افغانستان ایجاد کرد.

بندر چابهار، در استان سیستان و بلوچستان ایران، می‌تواند موجب تسهیل دسترسی هند به کشورهای آسیای میانه و افغانستان شود و با توجه به استقرار چین در بندر گوادر پاکستان، که در فاصله 80 کیلومتری بندر چابهار قرار دارد، موجب موازنه قوا میان هند و چین در این منطقه خواهد شد.