تحریم‌های جدید آمریکا علیه سپاه، حزب‌الله لبنان و حماس

منابع: صدای آمریکا، خبرگزاری فارس

مایک پمپئو، وزیر خارجه، و استیون منوشن‌، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، در جریان یک کنفرانس خبری گفتند که خروج یک عضو از دولت به معنای تغییر سیاست نیست و تاکید کردند که کارزار فشار حداکثری علیه ایران کارساز بوده و ادامه دارد.

پمپئو و منوشن روز سه‌شنبه ۱۹ شهریور با حضور در محل کنفرانس خبری کاخ سفید با قرائت بیانیه‌ای کوتاه،‌ به چند پرسش خبرنگاران نیز پاسخ دادند. موضوع اصلی این کنفرانس خبری، اعلام تغییر در دستور مقابله با تروریسم از سوی ریاست جمهوری آمریکا بود.

مایک پمپئو گفت که این فرمان جدید، مهم‌ترین دستور علیه تروریست‌ها است که از یازدهم سپتامبر ۱۸ سال پیش صادر شده است. او افزود که این فرمان اجازه می‌دهد کسانی که در تروریسم شرکت دارند به صورت کارساز هدف قرار گرفته و شرکت‌های خارجی که دانسته در آن مشارکت می‌کنند مجازات شوند.

استیون منوشن در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مبنی بر این که آیا با خروج جان بولتون از کاخ سفید تغییری در سیاست آمریکا در قبال ایران روی خواهد داد، گفت که او، وزیر خارجه، و رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد کارزار فشار حداکثری به طور کامل با یکدیگر موافق هستند و تحریم‌ها علیه ایران کارساز بوده است.

وزیر خزانه‌داری افزود پرزیدنت ترامپ گفته که حاضر است بدون پیش‌شرط با رئیس جمهوری ایران ملاقات کند؛ ولی کارزار فشار حداکثری ادامه خواهد داشت.

پمپئو نیز گفت: «سیاست‌هایی که ما اجرا می‌کنیم، نظر پرزیدنت بوده و ما بهترین روشنگری ممکن را به او می‌دهیم. ولی فکر نمی‌کنم هیچ رهبر سیاسی در جهان بتواند این فرض را داشته باشد که چون یک نفر از بدنه دولت خارج شده، سیاست‌های خارجی پرزیدنت ترامپ هم عوض می‌شود.»‍

تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه، ۱۹ شهریور، از تحریم های جدیدی علیه «طیف گسترده‌ای از تروریست ها و حامیان آنها» خبر داد.

این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به گسترده تر شدن ابزارهای قانونی که برای مبارزه با تروریسم در اختیار دارد، چندین نفر، از جمله یک مقام نیروی قدس سپاه به نام «محمد سعید ایزدی» را تحریم می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید ایزدی، از مقامات نیروی قدس سپاه است و در لبنان مستقر است.

این تحریم ها همچنین شامل «ظاهر جباریان»، رابط مستقیم حماس و نیروی قدس سپاه، می‌‌شود. وزارت خزانه داری می گوید جباریان، که در ترکیه مستقر است، رئیس دفتر امور مالی حماس است و تمرکز او بر افزایش دریافت کمک های مالی از ایران قرار دارد.

وزارت خزانه داری همچنین یک مقام صرافی ردین در ترکیه را تحریم کرده و گفته است که این صرافی نقشی اساسی در انتقال پول از ایران به حماس دارد.

به گفته وزارت خزانه داری، این صرافی در انتقال چندین میلیون دلار از ایران و حزب الله به حماس نقش داشته است.

وزارت خزانه داری در این روز تحریم های دیگری را نیز اعلام کرد که داعش و برخی گروه‌های دیگر تروریستی را نیز در بر می‌‌گیرد.