درگیری‌های مرگبار برای کنترل چند پـُل در بغداد

رادیو فردا
پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ـ ۷ نوامبر ۲۰۱۹

بنا بر گزارش های خبرگزاری های بین المللی یکی از امدادگران در محل در جریان کمک به معترضان جان خود را از دست داده است. نیروهای امنیتی عراق برای مقابله با معترضانی که قصد کنترل چند پل را در پایتخت داشتند، اقدام به شلیک گاز اشک آور و گلوله کرده اند؛ دست کم یک نفر که گفته می شود از امدادگران در محل بوده، جان خود را از دست داده و ده ها تن زخمی شده اند. آن طور که خبرگزاری رویترز ۱۶ آبان گزارش داده درگیری ها عمدتا بر تصاحب یا کنترل سه پل متمرکز شده است: احرار، شهدا و باب المعظم. خبرگزاری اسوشیتدپرس از سوی دیگر می گوید معترضان قصد کنترل یکی از پل ها در مرکز بغداد را داشتند ولی نیروهای امنیتی با آن ها درگیر شده اند. ساعاتی پیش از آن گزارش هایی از کشته شدن دو تن دیگر در ادامه اعتراضات و درگیری ها در شهر کربلا منتشر شده بود. کربلا به یکی از نقاط اصلی اعتراضات ضددولتی در عراق تبدیل شده است. کنسولگری جمهوری اسلامی در این شهر نیز هدف یورش و حمله قرار گرفته است که این وقایع نیز قربانی برجای گذاشته است. رویترز می گوید وقایع روز چهارشنبه به ایجاد صحنه هایی پرتنش و آشوب زده در خیابان های پایتخت انجامیده است. خبرنگاران محلی این خبرگزاری گفته اند معترضانی را دیده اند که در حال فرار بودند در حالی که نیروهای امنیتی نیز نارنجک های شوک دهنده پرتاب کرده و مشغول تیراندازی به سوی آن ها بودند.

سه چرخه ها به کمک معترضان آمده اند
از دیگر تصاویری که خبرنگاران شاهد بوده اند مسدود شدن راه توسط خودروهای زرهی پلیس یا حمله نیروهای امنیتی به راننده یکی از توک توک ها بود؛ سه چرخه های موتوری برای خارج کردن معترضان یا زخمی ها در محل مورد استفاده قرار گرفته اند. بنا بر گزارش ها فردی که جان خود را از دست داده یک پزشک عراقی ست که در نزدیکی پل احرار در حال کمک به معترضان بود. گزارش ها حاکی ست او هدف گلوله جنگی قرار گرفته است. بیش از ۴۰ نفر زخمی شده اند و دست کم ۱۸ تن نیز بازداشت شده اند.. گروه های شبه نظامی و مسلحی که برخی از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار هستند نیز هدف خشم و اعتراض قرار گرفته اند، در حالی که معترضان شعارهایی را نیز علیه دخالت های ایران سر داده اند.
تهران اتهام دخالت در عراق را رد می کند و می گوید دست آمریکا و دیگر کشورها را در موج اعتراضات ضد دولتی می بیند. از سوی دیگر مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته مردم عراق و لبنان… به این نتیجه رسیده اند که صادرات اصلی حکومت ایران فساد است، که به شکل بدی جامه مبدل انقلاب بر آن پوشانده شده است. این حق عراق و لبنان است که مسیر پیش روی کشور خود را، رها از دخالت های خامنه ای در دست گیرند. از آغاز موج اعتراضات تا کنون بیش از ۲۶۰ شهروند عراقی جان خود را از دست داده اند و ۱۱ هزار نفر دیگر زخمی شده اند.