پومپئو: اگر تهران تنش‌زایی کند، به هر شکلی که صلاح بدانیم به آن پایان می‌دهیم‎

رادیوفردا
وزیر خارجه ایالات متحده ۲۳ دی ماه در دانشگاه استانفورد کالیفرنیا، در یک جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ با دانشجویان، گفته اگر جمهوری اسلامی دست به اقداماتی بزند که به تنش‌ها بیافزاید، ایالات متحده براساس آن‌چه خودش صلاح و لازم بداند به آن پایان می‌دهد.

مایک پومپئو در مورد واکنش سپاه پاسداران به کشته‌شدن قاسم سلیمانی، گفته «شدت و نحوه حمله [موشکی] نشان می‌داد، حکومت [ایران] اکنون قطعا باید درک کرده باشد، که ما در قبال خطراتی که متوجه آمریکایی‌ها می‌شود، چه برخوردی می‌کنیم».

بخش‌هایی از سخنان و پاسخ‌های مایک پومپئو در نشست با دانشجویان در اندیشکده علوم سیاسی و تحقیقاتی هوور در دانشگاه استنفورد، مربوط به ایران، قاسم سلیمانی، و تحولات اخیر بین تهران و واشینگتن می‌شد.
...
مایک پومپئو گفته «بازدارندگی آمریکا در سخنرانی‌های هفته گذشته رئیس‌جمهوری ترامپ مورد تاکید قرار گرفته است. و این روزها ایران سر و صدا به راه انداخته که از توافق اتمی خارج می‌شود. دلیلی وجود دارد که رئیس‌جمهوری اولین نطق خود را به همین موضوع اختصاص داد، و گفت تا وقتی من رئیس‌جمهوری آمریکا هستم، ایران هرگز اجازه نخواهد داشت به سلاح اتمی دست یابد. قوی‌ترین ظرفیت‌ها و امکانات بازدارنده در جهان، حامی عملی این اظهارات [رئیس‌جمهوری آمریکا] است».
...
پومپئو روز دوشنبه گفت تحریم‌های آمریکا ادامه خواهد یافت؛ «تا وقتی حکومت ایران از اقدامات تروریستی دست برندارد و متعهد نشود که هرگز سلاح اتمی تولید نخواهد کرد و اجازه خواهد داد راستی‌آزمایی‌ها از حکومت انجام خواهد شد»....