روحانی: در سرنگونی هواپیما «نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد»؛ دادگاه ویژه تشکیل شود

در حالی که سپاه پاسداران تأکید دارد که سرنگونی هواپیمای مسافربری به دست پدافند سپاه تنها «خطای انسانی» بوده است، رئیس‌ جمهور ایران روز سه‌شنبه گفت که این یک «خطای دردناک و نابخشودنی» است و «در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد».

او همچنین از قوه قضائیه خواست تا یک «دادگاه ویژه» برای رسیدگی به این پرونده تشکیل دهد و افزود: «این یک دادگاه معمولی نیست، همه دنیا به آن نگاه می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، حسن روحانی که روز سه‌شنبه، ۲۴ دی، در یک مراسم سخن می‌گفت توضیح داد: «من به دلیل کم و بیش آشنایی که با مسئله پدافند هوایی دارم، این را می‌گویم که در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد. نه این که یک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده است. دیگرانی هم هستند.»
حسن روحانی روز سه‌شنبه در ادامه تلاش دولتش برای بری نشان دادن خود از تقصیر در این پرونده گفت که «بلافاصله پس از آن که برای ‌من مشخص شد‌ یک خطای دردناک و نابخشودنی صورت گرفته به مسئولین امر تاکید کردم که بلافاصله به مردم اطلاع دهند».

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز دوشنبه «عدم اطلاع دولت» از علت سرنگونی هواپیما را به «چرخه معیوب اطلاع‌رسانی» نسبت داد و گفت که «همه مسئولان ذی‌ربط» به دولت گفته بودند که در مورد علت سقوط هواپیمای اوکراینی «موشکی در کار نبوده است».

او اما توضیح بیشتری در مورد «همه مسئولان ذی‌ربطی» که به دولت اطلاعات غلط ارائه کرده‌اند نداد و از فرد یا نهادی نام نبرد.

علی ربیعی همچنین نگفت که آیا قرار است با مسئول یا نهادی به خاطر «اطمینان دادن» اشتباه به دولت برخورد شود یا خیر.

سخنگوی دولت روحانی همچنین «ریشه این اتفاق» را متوجه آمریکا دانست و در همین راستا حسن روحانی نیز در ادامه سخنان روز سه‌شنبه خود در مورد سرنگونی هواپیمای مسافربری به دست پدافند سپاه پاسداران مدعی شد که «ریشه همه غم‌ها به آمریکا بازمی‌گردد» و افزود: «اما این دلیل نمی‌شود در این مسئله به همه جوانب نپردازیم.»

او گفت: «قوه قضائیه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس تشکیل دهد.»

حسن روحانی گفت که باید فاصله بین زمان روشن شدن علت سقوط تا اعلام آن مشخص شود و قول داد که به عنوان رئیس‌ جمهور «این موضوع را دنبال می‌کنم و به هر نتیجه‌ای برسیم به مردم خبر می‌دهیم.»

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه از بازداشت «چند نفر» در ارتباط با پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد. او در این باره توضیح بیشتری نداد.