قربانيان كرونا در ۳۴۱ شهر كشور بيش از ۶۲ هزار و ۶۰۰ نفر است

دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ ـ ۲۹ ژوئن ۲۰۲۰


بحران در تهران و مشهد
رژيم در آمار مهندسي شده خود شمار قربانيان را در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۲ نفر اعلام كرد كه بالاترين رقم از ابتدا تا كنون است
سخنگوي وزارت بهداشت: از روز یکشنبه خیز قابل توجهی در آمار استان تهران داریم که نگران کننده است
زالي: شمار بستري شدگان روز گذشته در تهران به ۵۲۱ نفر رسيد
خداکرمی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران: تاكنون بیش از ۵ هزار نفر از همشهریان تهرانی جان خود را از دست داده‌اند
دانشگاه علوم پزشکی مشهد: شرايط مشهد از قرمز هم عبور کرده... روزي ۹۰۰ بيمار كرونايي و مشكوك براي آزمايش مراجعه مي‌كنند
در ۸ روز اول تير در بيمارستان گنجويان دزفول ۱۶۷ نفر جان باخته‌اند. شمار جان‌باختگان در اين بيمارستان از اول اسفند ۶۲۴ نفر است
 وضعيت بروجرد و خرم آباد خطرناك است، در سلسله و دلفان دست كم ۱۰۰ نفر جان باخته اند. مجوز استخدام به بيمارستانها نمي‌دهند و پرستارها را براي اينكه بيمه نشوند براي ۸۹ روزبصورت کارگر به كار مي‌گيرند

سازمان مجاهدين خلق ايران بعد از ظهر امروز دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ اعلام كرد، آمار جانگداز جانباختگان كرونا در۳۴۱ شهر ايران بيش از ۶۲ هزار و ۶۰۰ نفر است. شمار قربانيان در البرز به ۱۹۹۰ نفر، در بوشهر به ۵۸۵ نفر، در خراسان جنوبي به ۱۷۵ نفر، در خراسان رضوي به ۳۷۹۰ نفر، در خوزستان به ۴۷۸۵ نفر، زنجان به ۵۵۹ نفر، در قزوين به ۵۴۰ نفر، در كرمان به ۷۸۰ نفر، در گيلان به ۳۱۸۰ نفر، در لرستان به ۲۲۹۵ نفر، در همدان به ۱۴۱۵ نفر رسيده است.

سخنگوي وزارت بهداشت رژيم در آمار مهندسي شده خود شمار قربانيان را در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۲ نفر اعلام كرد كه بالاترين رقم از ابتدا تا كنون است. وي افزود « از روز یکشنبه خیز قابل توجهی در آمار ابتلا و بستری در استان تهران داریم که نگران کننده است... استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان‌های غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان‌های ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند».

محمدرضا محبوب فر عضو ستاد کرونا گفت: «از هر ده اصفهانی ۳ نفر ناقل بیماری کرونا هستند... با فراگیر شدن بیماری کرونا در کشور مرگ و میرها هم افزایش یافته است. به جرأت می توان گفت در هر ۱۵ دقیقه دو نفر (يعني شبانه روز ۱۹۲ نفر) جان خود را در اثر این بیماری از دست می دهند» (خبرگزاري حكومتي مهر۸ تير)

در تهران، زالی رئيس ستاد كرونا از بستري شدن ۳۹۹ نفر در بخشهاي عادي و ۱۲۲ نفر در بخش مراقبتهاي ويژه در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: «آمار در تهران.. به شکل نگران‌کننده‌ای در حال تغییر است.. برای اولین بار عدد بستری ما از عدد ترخیص ما پیشی گرفته» (تلويزيون رژيم ۸ تير).
خداکرمی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: «از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز، بیش از ۵ هزار نفر از همشهریان تهرانی جان خود را از دست داده‌اند» (مدارا ۸ تير). پيش از اين، در ۲۲ خرداد زالي گفته بود «میزان مرگ و میر استان تهران از مجموعه کشور به مراتب پایین تر است... معدل سن مرگ و میر در تهران نسبت به معدل ملی ۱۰ سال پیرتر است».

در لرستان، به گزارش پزشكان وضعيت در بروجرد و خرم آباد خطرناك است، در سلسله و دلفان دست كم ۱۰۰ نفر از كرونا جان باخته‌اند كه در هيچ آماري به حساب نمي‌آيد. حداقل ۱۰ درصد پرستاران به ويروس مبتلا هستند. در آينده نزديك كادر درمان از زنجيره درمان خارج مي‌شوند. بيمارستانها، كمبود پرستار دارند. اما مجوز استخدام به بيمارستانها نميدهند و پرستارها را براي اينكه بيمه نشوند براي ۸۹ روز بصورت کارگر بكار ميگيرند. رؤساي دانشگاهها ديگر پولي براي تهيه ماسك و مواد ندارند.

در خراستان رضوي، دبیر کارگروه كرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «وضعیت شهر مشهد از مرحله قرمز هم عبور کرده است. تعداد بستری شدگان در بيمارستانهاي تحت پوشش اين دانشگاه بیش از ۶۰۰ نفر است که طی مدت شیوع کرونا بالاترین میزان است... آمار روزانه بستری شدگان بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر گزارش شده است» (ايرنا ۹ تير). عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «شرایط مشهد مانند ماه‌های اسفند و فروردین و شاید بدتر از آن شده است. اورژانس‌ها و بخش‌هایی از بیمارستانها پر از مبتلایان کرونا است؛ به طوری که بیشتر کادر درمانی نیز درگیر و مبتلا شده‌اند، مشکل کادر درمانی داریم و تحت فشار هستیم» (ايسنا ۹ تير). بنا به گزارش رییس گروه اطلاع رسانی دانشگاه، ظرف هفته اخیر روزانه حدود ۴۰۰ بیمار كرونايي و حدود ۵۰۰ مشكوك به كرونا به بيمارستانها و آزمایشگاههای تشخیص کرونا در مشهد مراجعه کرده اند (عصر ايران ۸ تير).

در خراسان جنوبي، مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: «میزان موارد مثبت بیماری کرونا در خراسان جنوبی به ویژه بیرجند بسیار افزایش یافته است... تاکنون دو بخش ICU بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیرجند پر شده است و درصدد راه‌اندازی و تجهیز بخش سوم هستیم. دو روز قبل بخش جدید ICU برای مبتلايان در بیمارستان ولی عصر راه‌اندازی شد که اکنون این بخش نیز پر شده است» (ايسنا ۹ تير)

در خوزستان، معاون دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: « قرمز بودن وضعیت خوزستان به ۶ هفته رسیده است. با توجه به فشاری که روی سیستم درمانی و بهداشتی است باید محدودیت‌هایی برای نفس کشیدن سیستم درمانی اجرایی شود» (ايرنا ۹ تير). رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: «شرایط در جنوب غرب خوزستان به گونه‌ای است که اگر محدودیت‌ها در این منطقه اعمال نشود ورودی مبتلایان در بیمارستان‌های منطقه از کنترل خارج خواهد شد» (ايرنا ۸ تير). در دزفول به گزارش پزشكان، در ۸ روز اول تير ماه در بيمارستان گنجويان دزفول دست كم ۱۶۷ تن از مبتلايان به كرونا جان باخته اند. شمار جان باختگان در اين بيمارستان از اول اسفند تا كنون ۶۲۴ نفر است.

در هرمزگان، رئیس شورای شهر بندرعباس گفت: «مردم از تصمیمات دولتمردان ناراضی و گله مند هستند... بندرعباس همچنان در تجهیزات درمانی و کادر درمان با مشکلات جدی رو به رو است، دولت با پنهان کاری در ارائه اطلاعات مختلف حق و حقوق بندرعباس را نادیده گرفته است» (ايلنا ۸ تير).