اطلاعیه حزب دمکرات کرستان ایران پیرامون شهادت ٣ تن از محافظان محیط زیست پاوه

کردستان مدیا
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ ـ ۲۹ ژوئن ۲۰۲۰

ارگان تشکیلات کل حزب دمکرات کوردستان ایران در خصوص شهادت ٣ تن از محافظان محیط زیست در آتش سوزی جنگل های منطقه پاوه، خطاب به افکار عمومی اطلاعیه ای منتشر نمود. در این اطلاعیه ضمن تسلیت به مردم کوردستان، از عضویت ٢ تن از شهدای محافظ محیط زیست در هسته های تشکیلاتی حزب دمکرات خبر داد.
متن اطلاعیه بدین شرح است: ملت مبارز و میهن پرست کوردستان! محافظان محیط زیست کوردستان! همانگونه که مستحضر هستید رژیم متحجر جمهوری اسلامی ایران در ادامه توطئه های خود برای نابودی محیط زیست و جنگل های کوردستان، همانند سالیان قبل، در چند روز اخیر و در منطقه هه ورامان، جنگل های منطقه مرخیل و بوزین در اطراف شهر باینگان از توابع شهرستان پاوه را به آتش کشیدند، این به آتش کشیدن ها از اواسط فصل بهار و با گرم شدن هوا در این منطقه آغاز شده بود و به شیوه ای سیستماتیک و از پیش تعیین شده در خرداد ماه افزایش داد، در همین راستا در روز جمعه ٢ خرداد مصادف با ٢٢ مه ٢٠٢٠ میلادی با به آتش کشیدن کوه های اطراف نوسود و کوه سرکو مرحله ای تازه از به آتش کشیدن جنگل های کوردستان در منطقه اورامانات را آغاز کردند و یک هفته بعد مزدوران سپاه تروریست پاسداران جنگل های مرخیل را به آتش کشیدند که سپس با تلاش های خستگی ناپذیر دو روزه محافظان محیط زیست منطقه و بویژه انجمن زیست محیطی ژیوای در شهرستان پاوه موفق به کنترل آتش شدند، متأسفانه در این فاجعه بالغ بر ٣٠٠ هکتار از جنگل های این منطقه در آتش سپاه تاریکی به خاکستر تبدیل شدند.
در روزهای بعد مزدوران سپاه پاسداران در ادامه توطئه های خود و با هدف به خاکستر تبدیل کردن کوردستان و در چهارچوب سیاست زمین سوخته ، این بار موجی عظیم تر از به آتش کشیدن جنگل های منطقه را در پیش گرفتند و بار دیگر در روز شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٩ شمسی، کوه های اطراف روستای نجار ، ١٣ خرداد (٢٠٢٠/٠٦/٠٢) در کوه های اطراف هجیج و داریان، ٢١ خرداد ( ١٠/٠٦ /٢٠٢٠)، در کوه های هیروی، پنجشنبه ٢٩ خرداد ( ١٨ /٠٦ /٢٠٢٠) در کوه دره نیشه و در همان روز در کوه های اطراف روستای دشه ، در روز یکشنبه ١ تیر ( ٢١ /٠٦ /٢٠٢٠) در کوه سردره پاوه، در روز پنجشنبه ٥ تیر ( ٢٥ /٠٦ /٢٠٢٠) در منطقه بروله را به آتش کشیدند.
در آخر روزهای پنجشنبه و جمعه ٥ و ٦ تیر ١٣٩٩ شمسی ( ٢٦ /٠٦ /٢٠٢٠) سپاه تروریست پاسداران، جنگل های منطقه محافظت شده لانوان، بوزین و مرخیل را به آتش کشیدند و همزمان با اطلاع از این واقعه، مردم میهن پرست منطقه و اعضای انجمن زیست محیطی ژیوای در اسرع وقت خود را سازماندهی کرده و به منطقه اعزام شدند، هرچند که بار نخست و همان روز زیست محیطان منطقه توانستند آتش را کنترل نمایند اما متأسفانه بار دیگر ساعت ٧ صبح روز یکشنبه، ٧ خرداد، منطقه دوباره به آتش کشیده می شود. عیان است که از ابتدای خرداد ماه مبارزان سنگر زیست محیطی و مردم میهن پرست منطقه با کمک هم توانستند که به شیوه ای بی نظیر همه این آتش سوزی هایی که از سوی سپاه تروریست پاسداران صورت گرفته بود را کنترل کنند و تا حد فراوانی نیز توطئه های رژیم را خنثی نمایند، این نیز باعث خشم مسئولان رژیم و فرماندهان سپاه جهل و نادانی در این منطقه شد و به همین دلیل در روز یکشنبه سپاه تروریست پاسداران برای لطمه زدن به جنبش زیست محیطی کوردستان و با هدف ایجاد رعب و وحشت در بین مردم، بار دیگر سناریوی به شهادت رسیدن شهید شریف باجور و یارانش را در منطقه ای دیگر از کوردستان تکرار نمود. مردم مبارز کوردستان! اعضا و هواداران حزب دمکرات!
متأسفانه عصر روز یکشنبه، ارگان تشکیلات کل حزب دمکرات از سوی اعضای حزب در منطقه مطلع شد که با توطئه این بار مزدوران رژیم و سپاه تروریستی پاسداران، دو عضو دلسوز حزب در منطقه اورامانات به نام های مختار خندانی اهل نوسود و یاسین کریمی اهل روستای شمشیر، اعضای حزب دمکرات کوردستان ایران و فرزند دیگر وفادار به زیست محیط و خاک کوردستان به نام بلال امینی اهل منطقه ایناخی، به شکلی مشکوک در میان آتش جنگل های منطقه مرخیل جان خود را فدای وطن و محافظت از محیط زیست کوردستان کردند.
خبر شهادت دسته ای دیگر از محافظان محیط زیست کوردستان و به شهادت رسیدن دو عضو دلسوز حزب دمکرات در منطقه، بار دیگر ما را به یاد توطئه شهریور ماه ١٣٩٧ شمسی و شهیدان زیست محیط در مریوان و بویژه به شهادت رسیدن عضو مبارز حزب دمکرات شهید شریف باجور انداخت و این بار فورآ از طریق تشکیلات حزب در داخل کوردستان تحقیقات گسترده در این خصوص را آغاز نموده و اثبات شد که:
١-ضمن آنکه بعد از به آتش کشیدن نخست جنگل های مرخیل، آخرین بار در روز شنبه ٧ تیر ازسوی مردم منطقه و اعضای انجمن ژیوای بطور کامل اطفای حریق شده بود، اما بامداد روز یکشنبه ساعت ٧ بار دیگر این منطقه به آتش کشیده می شود و بلافاصله انجمن زیست محیطی ژیوای یک تیم را به منطقه اعزام می نماید، اما بدلیل وسعت و کوهستانی بودن منطقه تیم دوم به سرپرستی شهید مختار خندانی عضو هیئت موسس انجمن زیست محیطی ژیوای، ساعت ١١ ظهر آماده شده و به منطقه اعزام می شوند.
٢-در همان روز و چند ساعت قبل از به شهادت رسیدن محافظان محیط زیست، شبکه موبایل منطقه به شیوه ای مشکوک و از پیش تعیین شده از کار افتاده و حتی نیروهای تروریستی سپاه پاسداران بیسیم تیم های انجمن زیست محیطی ژیوای را از آنان گرفته و بدین شکل ارتباط تمامی تیم ها بطور کامل قطع می گردد.
٣-در زمان آتش سوزی و حتی در زمان وقوع فاجعه، چندین مرتبه صدای تیراندازی در منطقه شنیده شده است.
٤-براساس اینکه جنگل های بوزین و مرخیل از مناطق محافظت شده می باشند و از سوی نیروهای سپاه تروریستی پاسداران به شدت تحت کنترل می باشد و مردم عادی نمی توانند به آسانی در این منطقه که آتش سوزی در آن بوقع پیوسته، تردد نمایند، آشکار است که این واقعه همانند توطئه شهیدان محیط زیست مریوان، سناریویی دیگر از سوی نیروهای سرکوبگر رژیم در کوردستان می باشد. ما بعنوان ارگان تشکیلات کل حزب دمکرات کوردستان ایران ضمن ابراز تأسف برای به شهادت رسیدن سه مبارز و جوان قهرمان و انقلابی منطقه اورامانات، به خانواده شهیدان تسلیت گفته و خطاب به افکار عمومی و تمامی سازمان های حقوق بشری و محافل و جوامع بین المللی اعلام می داریم و تقاضا داریم که برای روشن شدن ابعاد این فاجعه، رژیم اسلامی ایران را تحت فشار قرار داده و با اعزام هیئتی بی طرف، حقیقت این واقعه را برای افکار عمومی روشن سازند. همزمان به مردم کوردستان و محافظان محیط زیست کوردستان اطمینان می بخشیم که خون شهیدانمان ضایع نشده و تا رسیدن به اهداف شهیدانمان ادامه دهنده راه آنان خواهیم بود.
با شهیدان تجدید میثاق کرده که ادامه دهنده راه آنان خواهیم بود. زنده باد یاد تازه ترین قربانیان دست رژیم جمهوری اسلامی ایران.
حزب دمکرات کوردستان ایران ارگان تشکیلات کل/ ٩ تیر ١٣٩٩ شمسی