علی خامنه ای: مردم آسیب ناشی از کرونا را جبران کنند

(تیتر از جنگ خبر)
بی بی سی
آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در یک سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید قربان از مردم خواست که خسارت های ناشی از شیوع ویروس کرونا را خود جبران کنند.

معمولا به مناسب عید قربان نماز قربان در تهران برپا می شد اما به خاطر شیوع کرونا این مراسم امسال برگزار نشده است. از زمان شیوع ویروس کرونا، ملاقات های عمومی آقای خامنه ای هم لغو شده و او چند بار سخنرانی تلویزیونی کرده است.

به گزارش ایرنا، او در سخنان امروز گفت: "عده‌ای از مردم در ماجرای شیوع کرونا به شدت آسیب دیدند و این را باید جبران کرد و این را باید مردم جبران کنند."

آیت الله خامنه ای گفت که: "نمی‌توان همه بار را بر دوش دولت و نهادهای شبه‌ دولتی گذاشت، آنها هم وظایفی دارند که باید انجام دهند، اما کافی نیست و خود مردم هم می‌توانند کمک کنند."

وی مقصود خود از نهادهای شبه دولتی را مشخص نکرد اما گفته می شود که بخش بزرگی از اقتصاد ایران و عواید آن در اختیار موسسات وابسته به نهادهای حکومتی است که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می کنند و گفته می شود که ارزش آنها به دهها میلیارد دلار می رسد. اکثر این نهادها گزارشی از عملکرد خود منتشر نمی کنند و دامنه فعالیت و سرنوشت درآمدهای آنها آشکار نیست.

شیوع کرونا در کشورهای مختلف جهان باعث زیان اقتصادی به بسیاری از مردم شده و مسئولیت دولت ها در حمایت از مردم را به همراه آورده است. در ایران نیز دولت کمک هایی به برخی از آسیب دیدگان کرده است.

رهبر جمهوربی اسلامی همچنین انتقاد از تشکیلات حکومتی را محکوم کرد و گفت: "به موازات تحریم جریان تحریف حقایق و واژگون نشان دادن واقعیات هم وجود دارد."

رهبر انقلاب اسلامی روز چهارشنبه هشتم مردادماه در پیامی به مناسبت فرارسیدن ایام حج به تبیین دلایل اهمیت این فریضه الهی پرداختند.