شهردار بندرعباس: منتشر کننده فیلم را پیدا کنید؛ من استعفا نمی‌دهم

رادیو زمانه
شنبه 1 آذر۱۳۹۹- November 21, 2020


باس امینی‌زاده، شهردار بندرعباس، روز شنبه یکم آذرماه، در واکنش به بالا گرفتن انتقادها درباره تخریب سرپناه محقر یک زن بندرعباسی توسط مأموران شهرداری این شهر، از «دستگاه‌های ذی‌ربط» خواست تا برای شناسایی فردی که فیلم این رویداد را منتشر کرده، ورود کنند.

او همچنین از به تعلیق درآمدن تیم تخریب شهرداری که در فیلم یاد شده حضور داشته‌اند، خبر داده و در پاسخ به خبرنگاران گفته استعفا نخواهد داد.

به‌نوشته خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امین زاده با اشاره به ورود دستگاه قضایی استان هرمزگان به این موضوع تخریب سرپناه یک زن در بندرعباس گفته:

«هر تصمیمی که دستگاه قضایی بگیرد به طور محکم اجرا می‌کنیم. ما از روز نخست دستور دادیم که تیم برخورد کننده در فیلم از [بخش] تخلفات معلق شوند تا بررسی‌ها صورت گرفته و تصمیم مقتضی گرفته شود.»

او سرپناه تخریب شده زن بندرعباسی را «غیر مسکونی» توصیف کرده و گفته: «در تصاویر مشخص است که این بنا منزل مسکونی نبوده بلکه یک چارچوب بدون دیوار با پلاستیک است. از لحاظ چارچوب و رویه قانونی نیز هر ساخت و ساز غیرقانونی براساس وظایف قانونی تا زمانی که سقف زده نشده می‌توان تخریب کنیم.»

این گفته‌های شهردار بندرعباس در حالی‌ست که فیلم منتشر شده از اقدام مأموران شهرداری برای تخریب سرپناه زن بندرعباسی نشان می‌دهد در هنگام تخریب برخی از لوازم منزل همچون یخچال و فرش در این سرپناه وجود دارد.

همچنین در ابتدای فیلم یاد شده، مأموران شهرداری در حال تخریب «سقف» سرپناه این زن بندرعباسی هستند.

شهردار بندر عباس اما اعلام کرده در کنار این سرپناه تخریب شده، «اماکن دیگری هم در شرف رفع تصرف قانونی است.»

روز پنج‌شنبه ۲۹ آبان‌ یک ویدئو، از تخریب سرپناه محقر یک خانواده در بندرعباس به دست مأموران شهرداری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که نشان می‌داد مأموران شهرداری بندرعباس، در حال تخریب سرپناه محقر یک خانواده ساکن حاشیه این شهر هستند. در این فیلم زن سرپرست خانوار که منزلش در حال تخریب بود، پس از آنکه نتوانست مانع از ویران شدن سرپناه خانواده‌اش به‌دست مأموران شهرداری شود، خود را به آتش کشید.

بیشتر بخوانید: حق مسکن؛ زنی به‌دلیل تخریب سرپناهش توسط شهرداری بندرعباس، خود را آتش زد

به‌دنبال بالا گرفتن انتقادها از این اقدام شهرداری بندرعباس، اخبار ضد و نقیضی مبنی بر استعفای شهردار این شهر به‌دلیل مواجهه او با افکار عمومی در رسانه‌های محلی منتشر شد.

امینی زاده اما با تکذیب این خبر گفته: «بنده منتخب شورای شهر هستم و به نوعی شهردار ۶۰۰ هزار نفر هستم. بنده برای استعفا نیامده‌ام برای کار کردن وارد شده‌ام و خدمت می‌کنم.»

او همچنین واکنش برخی مسئولان قضایی و دولتی در برابر انتشار فیلم تخریب سرپناه زن بندرعباسی را «تسویه حساب شخصی» قلمداد کرده و از «دستگاه‌های ذی‌ربط» خواسته تا برای شناسایی منتشر کننده فیلم وارد عمل شوند.