مرکل گروه ۲۰ را به "تلاش‌های جهانی" علیه کرونا دعوت کرد


دویچه وله فارسی
شنبه اول آذر ۱۳۹۹ ـ ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰

آنگلا مرکل در نشست گروه ۲۰ خواستار همسبتگی جهانی برای مبارزه با کرونا شد. او هم‌چنین از رهبران گروه ۲۰ خواست که از طرح بین‌المللی واکسن، موسوم به کوواکس حمایت کنند. این نشست به دلیل پاندمی کرونا به صورت مجازی برگزار شد.
در نخستین روز نشست مجازی سران ۲۰ اقتصاد برتر جهان در پایتخت عربستان، شماری از شرکت‌کنندگان خواستار مقابله مشترک علیه ویروس فراگیر کرونای جدید (سارس‌کوو۲) شدند.
ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی و میزبان نشست، در سخنرانی خود از شرکت‌کنندگان خواست، با کمک یکدیگر بر چالشی که جهان را دربر گرفته روبرو شوند و «پیام امیدوارانه محکمی» به بیرون ارسال کنند.
صدراعظم آلمان هم در یک پیام ویدیویی از پیش‌ضبط شده گفت: «این گونه چالش‌های جهانی فقط با تلاش جهانی می‌توانند برطرف شوند.»
آنگلا مرکل تاکید کرد که همگان باید برای حمایت از طرح بین‌المللی واکسن، موسوم به کوواکس (Covax) و تقویت سازمان بهداشت جهانی (WHO) تلاش کنند.

واکسن برای همه
صدراعظم آلمان تصریح کرد، برای پیروزی بر سارس‌کوو۲ باید تمامی شهروندان، حتی در فقیرترین کشورها امکان دسترسی به واکسیناسیون داشته باشند.
او از شرکت‌کنندگان خواست، برای این منظور بودجه طرح کوواکس را افرایش دهند.
بسیاری از ناظران معتقدند که کشورهای ثروتمند واکسن‌های احتمالی را پیش‌خرید کرده‌اند و احتمال این که کشورهای فقیرتر واکسن کافی دریافت نکنند وجود دارد.
قرار بود این نشست یک رویداد مهم با هزاران مهمان در ریاض باشد، اما در فضای مجازی برگزار شد (عکس: هیات آلمانی در اتاق کنفرانس مجازی)
در این راستا امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه ضمن تاکید بر این که قدرت خرید کشورها نباید معیار توزیع جهانی واکسن باشد، خواستار جلوگیری از تلاش «ثروتمندترها» برای رزرو واکسن‌هایی که هنوز مجوز نگرفته‌اند شد.
شی جین پینگ، رئیس دولت و رهبر حزب کمونیست چین نیز گفت، قصد دارد همکاری با سایر کشورها را در زمینه پژوهش، توسعه، تولید و توزیع واکسن تقویت کند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده بر خلاف معمول کم سروصدا بود و پس از دو ساعت برای شرکت در بازی گلف نشست را ترک کرد.
او هنگام نشست چند پیام توئیتری در باره تقلب انتخاباتی در کشورش و اوضاع جسمی پسرش که به کووید۱۹، بیماری ناشی از سارس‌کوو۲ دچار شده منتشر کرد.
به احتمال زیاد این آخرین نشست بین‌المللی رئیس جمهور جنجالی آمریکا بود.

انتقاد از عربستان سعودی
در حاشیه نشست ریاض سازمان گزارشگران بدون مرز از عربستان سعودی به عنوان یکی از بدترین دشمنان آزادی رسانه‌ها انتقاد کرد.
بر اساس داده‌های این سازمان در حال حاضر در عربستان ۳۴ روزنامه‌نگار به دلیل فعالیت شغلی‌شان در زندان هستند.
گزارشگران بدون مرز همچنین به قتل وحشیانه جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد دولت عربستان در اکتبر ۲۰۱۸ اشاره کرد که به فرمان مقامات دولتی و در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شد.
پیش از برگزاری نشست، شماری از نمایندگان پارلمان آلمان از مرکل خواسته بودند تا در کنفرانس ویدئویی در مورد وضعیت حقوق بشر در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صحبت کند.