فاجعه كرونا در ايران: آمار جانگداز قربانيان در ۴۶۵ شهر از ۱۶۲ هزار و ۸۰۰ نفر بيشتر است

دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
شنبه اول آذر ۱۳۹۹ ـ ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰


استعفاي ملك زاده معان نمكي و نوبخت مشاور نمكي.

ملك زاده مدیران ارشد اجرایی در کشور ما این واقعیت را قبول نکرده‌اند که خطر کرونا جدی تر و وسیع‌تر از چیزی است که تصور می‌کنند

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع: اگر روند کنونی ادامه پیدا کندشایدتلفات درآذر ودی به هزارالی۱۲۰۰نفر برسد

سخنگوی ستاد کرونا: شهرهای قرمز ۵۳میلیون جمعیت دارد و حدود ۷۹میلیون نفر در هشدار سه، دو و یک هستند

رییس آرامستان اراک: نسبت به سال گذشته تعداد متوفیان در روز دو برابر شده است، زمینی باقی نمانده و به نفس نفس افتاده ایم و در حال حاضر در اوج خطر قرار گرفته ایم

سازمان مجاهدين خلق ايران بعد از ظهر امروز شنبه اول آذر ۱۳۹۹ اعلام كرد آمار جانگداز جانباختگان كرونا در ۴۶۵ شهر از ۱۶۲ هزار و ۸۰۰ نفر گذشت. شمار قربانيان در آذربایجان شرقی به ۶۱۹۴ نفر، در آذربایجان غربی به ۵۶۳۴ نفر، در البرز به ۴۳۸۰ نفر، در اصفهان به ۹۱۹۵ نفر، در ايلام به ۱۵۸۰ نفر، در تهران به ۴۰۰۲۱ نفر، در چهارمحال و بختياري به ۱۲۸۰ نفر، در خراسان جنوبي به ۱۴۶۱ نفر، در خراسان شمالي به ۲۶۰۸ نفر، در خوزستان به ۸۹۶۰ نفر، در سمنان به ۲۴۳۴ نفر، در سيستان و بلوچستان به ۴۱۳۱ نفر، در فارس به ۴۴۷۷ نفر، در كرمان به ۲۸۵۹ نفر، در كرمانشاه به ۳۵۴۳ نفر، در گلستان به ۴۰۷۶ نفر، در گيلان به ۵۶۳۶ نفر، در لرستان به ۶۷۹۰ نفر، در مركزي به ۳۱۲۸ نفر، در همدان به ۴۱۲۰ نفر و در يزد به ۲۸۳۷ نفر رسيده است.
رحيم شهرياري رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارتجاع گفت: «اگر ما نتوانیم زنجیره را قطع کنیم و روند کنونی ادامه پیدا کند متاسفانه باید بگویم شاید تلفات ما در آذر و دی ماه به هزار الی ۱۲۰۰ نفر برسد» (ایلنا ۱ آذر)

رضا ملک زاده معاون وزیر بهداشت روز جمعه ۳۰ آبان در نامه ای به نمکی ضمن استعفا از پست خود نوشت: «مدیریت بسیار غلط، پرنقص در پاندمی کرونا که به دلیل عدم مشورت و توجه شما به توصیه ها و هشدارهای متخصصان و محققان نظام سلامت، موجب تلفات انسانی بسیار در ایران شده است و در عین حال مدعی درس مدیریت بحران کرونا دادن به سایر کشورها هستید. اظهارات غیر علمی و ناشی از شتابزدگی جناب عالی در مورد تولید واکسن ایرانی کرونا که هنوز در حال طی مراحل اولیه بوده و شما مدعی معرکه گرفتن برای تولید آن شده اید.ادعاهای بی اساس جناب عالی و سازمان غذا و دارو در خصوص موثر بودن داروهای گیاهی ... عدم درک درست شما از تحقیق و پژوهش و اهمیت آن و نیز نادیده گرفتن تمام فعالیتهای علمی و پژوهشی محققان علوم پزشکی طی ۷ سال گذشته» در اين شمار است. وي در سخنان ديگري گفت: «مطالعات اپیدمیولوژی در ایران ابتلای ۳۰ میلیون ایرانی به کرونا را تاکنون تخمین زده که عمده آنها بدون علامت بوده اند و همچنین هشدار داده بودند که حداقل ۳۰ میلیون ایرانی دیگر در صورت تداوم این روند، در معرض ابتلا هستند. یک واقعیت تلخ آن است که هنوز مدیران ارشد اجرایی در کشور ما این واقعیت تلخ را قبول نکرده‌اند که خطر کرونا جدی تر و وسیع‌تر از چیزی است که تصور می‌کنند و به دنبال یک راه حل میانبر و کوتاه مدت هستن.» (همشهری ۱ آذر)

علی نوبخت مشاور وزير بهداشت در روز ۳۰ آبان در نامه یی به نمكي استعفا داد و نوشت: «بعد از سخنان آنجناب در اصفهان در کوبیدن علم و دانشمندان پزشکی جان بر کف ایران و پاسخ معاونت پژوهشی متاسفانه راهی برای همکاری بنده با جنابعالی و آن وزارتخانه باقی نگذاشته است».
رئیسی سخنگوی ستاد کرونا امروز پس از جلسه ستاد کرونا گفت: «طرح بسیج محله محور و مقابله با اپیدمی کرونا که با این طرح با کمک بسیج و همه مردم از امروز در سراسر کشور شروع شده .. محدودیتی که الآن ایجاد شده از امروز شروع می‌شود برای ۱۶۰شهر قرمز ۲۰۸شهر نارنجی و با وضعیت نارنجی و ۸۰شهر با وضعیت زرد از امروز شروع خواهد شد و جمعیتی که مشمول می‌شود به‌عنوان شهرهای قرمز بالغ بر ۵۳ میلیون جمعیت است و به‌طور کلی حدود ۷۹ میلیون نفر جمعیت در وضعیت‌های هشدار سه، دو و یک هستند یعنی شهرهای قرمز و نارنجی و زرد قرار دارند» (تلویزیون رژیم ۱ آذر).

در اصفهان، «سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی از ابتلای ۱۱۷۹ بیمار جديد در ۲۴ ساعت اخیر خبر داد و گفت: ۲۰۷۵ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، ۳۷۹ بیمار در ICU نگهداری می‌شوند. طی ۲۴ ساعت اخیر ۴۶ نفر فوت كرده اند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۳۰ آبان).

در فارس، معاون دانشگاه پزشكي گفت: ۲۷۷۷ بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند، ۳۹۱ نفر در ICU هستند. ۲۴ نفر روز گذشته به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند و تعداد قربانيان به ۲۱۵۰ رسید» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۱ آذر).

در مرکزی، رییس سازمان آرامستان اراک گفت: «آرامستان اراک با کمترین نیرو در حال خدمات رسانی است نسبت به سال گذشته تعداد متوفیان در روز دو برابر شده است، زمینی در مجموعه باقی نمانده و عملا به نفس نفس افتاده ایم و در حال حاضر در اوج خطر قرار گرفته ایم» (ایسنا ۱ آذر).