حمایت ازخامنه ای با پخش شایعه: پرونده‌سازی مقامات ایران علیه واکسن‌ کرونا


بی بی سی
چهار شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - January 13, 2021


گروهی از رسانه‌ها و فعالان سیاسی و مذهبی حامی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، تلاش‌ها برای پرونده‌سازی و شایعه پراکنی در مورد واکسن کرونای آمریکایی و بریتانیایی را آغاز کرده‌اند. آقای خامنه‌ای مخالف واردات این واکسن‌هاست، مقام‌های دولتی هم با حمایت از این دستور، گفته‌اند خرید آنها را لغو کرده‌اند و برای تولید واکسن کرونا با یک شرکت کوبایی به توافق رسیده‌اند.

محافظه‌کاران و حامیان آقای خامنه‌ای در روزهای اخیر، تلاش‌ها برای توضیح و توجیه این مخالفت رهبر ایران را آغاز کرده و ادعاهای خبرسازی در این زمینه مطرح کرده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای ورود واکسن کرونا از آمریکا و بریتانیا را ممنوع کرد
رهبر ایران: واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع است
بخش عمده ادعاهای مطرح شده شایعه‌هایی است که پیشتر در کشورهای دیگر مطرح شده و هیچ کدام از آنها مبنای علمی نداشته‌اند. با این حال مقام‌های ارشد ایران بعد از گفته‌های رهبر ایران که آن هم بدون مبنای علمی بیان شده موجی از شایعه پراکنی را در مورد واکس‌های کرونا که در آمریکا و بریتانیا تولید شده آغاز کرده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی و ده‌ها کشور در سراسر جهان، ایمنی واکسن‌های کرونا را تایید کرده و استفاده از آن را آغاز کرده‌اند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید واکسن‌هایی را که ایمن و موثر تشخیص می‌دهد، در چارچوب برنامه کوواکس توزیع می‌کند تا دسترسی عادلانه مردم همه کشورهای جهان را به واکسن تامین کند.