۴۰۰ هزار حاشیه‌نشین اهواز «از همه امکانات شهری محروم‌اند»

رادیو فردا
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹- February 22, 2021

نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها می‌گوید جمعیت ۴۰۰ هزار نفری حاشیه‌نشین شهر اهواز، یعنی یک سوم از جمعیت این شهر، «فاقد امکانات لازم و شرایط معمول زندگی شهری» هستند.

به گفته محسن موسوی‌زاده بسیاری از این حاشیه‌نشین‌ها از مهاجران جنگ‌زده دوران جنگ ایران و عراق بودند که از شهرهای مرزی این استان به اهواز آمدند.

آقای موسوی‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا افزود که مناطق غربی اهواز مثل ملاشیه با جمعیتی بیش از ۵۰ هزار نفر و مناطقی مثل کوی سادات، مندلی، گلدشت، سیاحی، عندو و سلیم‌آباد با جمعیتی بیش از ۱۲۰ هزار نفری هنوز از جاده‌های آسفالت و سیستم فاضلاب بی‌بهره‌اند و در مقایسه با مرکز شهر بسیار محروم‌ترند و اکثر خیابان‌ها یا آسفالت‌شان تخریب شده یا بر اثر بارندگی‌ها و پس زدن فاضلاب با مشکل آب‌گرفتگی روبرو می‌شوند.

نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها سپس مشکلات پرشماری را که این شهر به آن دچار است برشمرد و گفت که بسیاری از منازل حاشیه‌نشین فاقد سند مالکیتی هستند، هدایت فاضلاب به کارون آب اهواز را ناآشامیدنی کرده و آمار بیکاری در این شهر بسیار بالا رفته است.

محسن موسوی‌زاده گفت: «ما از دولت صدقه نمی‌خواهیم. از نفتی که از اطراف این کلانشهر برداشت می‌کنند ۳ درصد از آن را در مجلس مصوب کردند که به خوزستان اختصاص دهند ولی هرگز اجرا نشد.»

شهر اهواز در سال‌های اخیر با مشکلات زیادی چون کیفیت بد آب، قطع آب و برق، آب‌گرفتگی، بحران ریزگردها و سرکوب معترضان روبه‌رو بوده است.