سی سخت از سرما و زلزله می لرزد

ایرنا
ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست هم دادند تا شهر سی سخت و مردمانش شب و روز سخت و سردی را پشت سر بگذارند.

بارش باران در استان کهگیلویه و بویراحمد آنگونه که هواشناسی پیش بینی کرده بود راس ساعت آغاز شد و خبر بد آنکه در شهر سی سخت قطرات باران جایشان را به دانه های سفید برف دادند.

اگرچه در دو روز گذشته برای تمامی خانه ها چادرهای اسکان برپا شد اما بارش برف باز هم شرایط را آنچه بود دشوار تر کرد.

شامگاه روز سه شنبه پس لرزه ها آنچنان هراسی در دل مردم انداخت که آنهایی که خانه هایشان قابل سکونت بود از ترس به چادرها پناه بردند و برخی هایشان شب را در چادر ماندند. اما پس لرزه های روز چهارشنبه که شدتشان تا ۴.۵ ریشتر هم رسید باعث شد مردم برای بیرون رفتن از خانه ها و ماندن در چادر درنگ نکنند و همه به چادر پناه بردند.

پس از وقوع هر زمین لرزه که هیچ کدامشان به شدت شامگاه ۲۹ بهمن ماه نبود تعدادی دچار تنش و اضطراب های ناشی از حادثه شدند آنچنان که ۵ نفر را به مراکز درمانی منتقل کردند و برخی نیز با امدادهای خانگی دوباره احیا شدند.۸ نفر هم که مصدوم شدند.

زمین لرزه ۵.۶ ریشتری ۱۲۰۰ خانه را تخریب کرده بود. اگرچه از ظاهر برخی از خانه ها نمی شد متوجه حال درونشان شد اما زمین لرزه ۴.۵ ریشتری کار را تمام کرد و برخی را تخریب کرد و برخی ترک ها هم عمیق تر شدند.
...
بر اساس گزارش هواشناسی ازشب گذشته تا صبح پنج شنبه ۱۱ میلیمتر بارندگی در شهر سی سخت ثبت شده است.

مین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر شامگاه ۲۹ بهمن ماه شهر سی سخت را لرزاند و همچنان پس لرزه های آن ادامه دارد. تاکنون بزرگترین پس لرزه آن ۴.۵ ریشتر بوده است که ظهر چهارشنبه ۶ اسفندماه شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.

در پی وقوع زلزله ۵ و ۶ دهم ریشتری به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد از منازل مسکونی خسارت وارد شد.

۸۰۰ واحد به علت خسارت ۶۰ تا ۱۰۰ درصد نیاز به بازسازی دارد و از مجموع ۳ هزار و ۷۰۰ واحد نیز ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هستند.

از مجموع ۸۰۰ واحد بازسازی ۴۲۰ واحد شهری و ۳۸۰ واحد روستایی و از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هزار و ۵۰۰ واحد شهری و هزار و ۴۰۰ واحد روستایی است.

میزان خسارت زلزله به واحد های تعمیری بین ۲۰ تا ۴۰ درصد و بر اثر این زلزله به ۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی خسارت معیتشی از جمله تخریب اسباب و وسایل منزل خسارت وارد شده است.

۶۴ نفر در این زلزله دچار مصدومیت شدند.

۱۲ فروردین سال ۹۷ نیز زمین لرزه ۵.۲ ریشتری در شهرهای سی سخت و یاسوج خساراتی به بار آورد.

شهرستان ۴۲ هزار نفری دنا در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد.