مدیراجرایی جنرال موتورز با خارج کردن تولید این شرکت از مکزیک مخالفت کرد

ایرنا
«مری بارا» مدیر اجرایی شرکت خودروسازی جنرال موتورز گفت، این شرکت با وجود انتقاد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا از واردات این شرکت، تولید خودروهای کوچک خود را از مکزیک به آمریکا منتقل نخواهد کرد.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، خانم بارا در گفت و گو با خبرنگاران در نمایشگاه خودروسازی دیترویت گفت: تصمیم گیری ها درباره تولید و سرمایه گذاری کارخانه بسیار زودتر از تولید محصول انجام می گیرد و نمی توان به آسانی آن را تغییر داد.

وی افزود: این یک فعالیت تجاری بلند مدت با سرمایه گذاری های هنگفت است و تصمیم گیری ها از دو، سه یا چهار سال پیش اتخاذ شده اند.

خانم بارا افزود، هنوز برای گمانه زنی درباره تاثیر احتمالی هر گونه تعرفه یا مالیات مرزی بیشتر بر محصولات شرکتش همان طور که ترامپ اشاره کرده بسیار زود است.

وی گفت: نقاط اشتراک شرکت متبوعش با دیدگاه های اقتصادی ترامپ بیش از اختلافات آنها است و وی قصد دارد بخشی از راه حلی باشد که به تقویت کشورش کمک می کند.

بارا از بیان این که آیا درباره این موضوع به طور مستقیم با ترامپ مذاکره کرده یا نه خودداری کرد.

ترامپ هفته گذشته از شرکت جنرال موتورز به دلیل واردات نسل جدید خودروهای کوچک «شورلت کروز» از کارخانه ای در مکزیک انتقاد کرد. این شرکت اعلام کرده این مدل از خودروها کمتر از 5 درصد از خودروهای مدل کروز فروخته شده در آمریکا را تشکیل می دهند و بقیه در کارخانه متعلق به جنرال موتورز در اوهایو تولید می شوند.
ترامپ بارها تهدید کرده که مالیات هایی را بر خودروهای وارادتی این شرکت وضع خواهد کرد. وی همچنین هفته گذشته پس از بارها انتقاد از شرکت فورد از شرکت خودروسازی تویوتا نیز به دلیل خط تولیدش در مکزیک انتقاد کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال روز یکشنبه به نقل از افراد مطلع گزارش داد که خانم بارا پس از توئیت انتقادآمیز ترامپ با وی تلفنی گفت و گو کرده است و گفت و گوهای مهمی با وی داشته است.

شرکت خودروسازی فورد در پی این تهدیدها و انتقاد ترامپ، طرح ساخت کارخانه تازه در ایالت سن لوئیس پوتوسی در شمال مکزیک را با سرمایه گذاری یک میلیاردو600میلیون دلار، لغو کرد. «مارک فیلدز» مدیر اجرایی این شرکت گفته است که این یک تصمیم تجاری بوده و نتیجه فشار ترامپ نیست.

به گزارش ایرنا، وزارت اقتصاد مکزیک جمعه شب دربیانیه ای بدون اشاره به سخنان ترامپ یا هر دولتی افزود: قاطعانه هرگونه تلاش برای اعمال نفوذ بر تصمیم مربوط به سرمایه گذاری شرکت های را بر اساس نگرانی و هراس یا تهدید محکوم می کند.

ترامپ قول داده است پس ازبه عهده گرفتن مقام ریاست جمهوری در 20 ژانویه (اول بهمن ماه) در توافقنامه تجارت آ‍زاد آمریکای شمالی (نفتا) با مکزیک و کانادا و همچنین تعرفه ها و عوارض واردات کالاهای تولیدی شرکت هایی که مشاغل را به خارج از خاک ایالات متحده انتقال می دهند، تجدید نظر کند.