منتخب ترامپ برای پست دادستانی کل منکر طرفداری از کوکلاکس‌کلن شد

بی بی سی
جف سشنز، که از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب برای پست دادستانی کل آمریکا انتخاب شده، در جلسه تحقیق مجلس سنا اتهام طرفداری از گروه نژادپرست کو کلاکس کلن را رد کرد.

آقای سشنز، سناتور ۶۹ ساله ایالت آلاباما، از سه شنبه ۱۰ ژانویه (۲۱ دی) باید به مدت دو روز باید پاسخگوی سوالات کمیته قضایی سنا در مورد اتهام حمایت از گروه کو کلاکس کلن باشد که یک گروه نژادپرست و مخالف حقوق برابر سیاه پوستان است.

آقای سنشنز سابقه طولانی خدمت در پست های حقوقی در ایالت جنوبی و محافظه کار آلاباما را در کارنامه اش دارد. او از جمله مدتی دادستان کل آلاباما بود.

او در سال ۱۹۸۶ در دوران ریاست جمهور رونالد ریگان نامزد پست قضاوت در یک دادگاه فدرال شد اما کمیته قضایی سنا نامزدی او را با اشاره به احتمال تمایلات نژادی رد کرد.

وی در جلسه امروز با رد اتهام حمایت از این گروه گفت: "من از کو کلاکس کلن، از آنچه نمایندگی می کند و از ایدئولوژی تنفرانگیز آن منزجرم."

او گفت که به عنوان یک جنوبی اهل آلاباما به چشم خود شاهد نیروهای قدرتمند تبعیض نژادی و تاثیر آن بر زندگی میلیون ها آمریکایی بوده است.

سناتور سشنز آن گذشته را محکوم کرد و قول داد برای حفظ آزادی و برابری همه شهروندان کشور بکوشد.

عده ای از مخالفان سناتور سشنز، با حضور در محل کمیته قضایی سنا به سر دادن شعار علیه او پرداختند و مکررا جلسه تحقیق را با شعارهای خود مختل کردند. در میان مخالفان، دو نفر لباس های کو کلاکس کلن را پوشیده و شعار می دادند: "نه به ترامپ، نه به کو کلاکس کلن، نه به آمریکای نژادپرست."

یکی از معترضان سیاهپوست، در حالی که از سوی ماموران پلیس به بیرون جلسه هدایت می شد فریاد زد: "جلوی به قدرت رسیدن این خوک نژادپرست را بگیرید."

دایانا فینستین، از اعضای دموکرات مجلس سنا، با هشدار در مورد ایجاد "ترس در کشور، به ویژه در میان جامعه سیاهپوستان"، یادآوری کرده که جف سشنز، پیشتر به یک مصوبه این مجلس در نفی ممنوعیت ورود افراد به آمریکا به خاطر مذهبشان رای منفی داده است.

در این جلسه همچنین در مورد دیدگاه های شخصی آقای سشنز در مورد منع ورود مسلمانان از او سوال شد. طرحی که دونالد ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی مطرح کرده بود.

اما آقای سشنز گفت او از ایده جلوگیری از ورود مسلمانان به خاطر مذهب آنها حمایت نمی کند و گفت مسلمانان بزرگی شهروند آمریکا هستند.

به علاوه آقای سشنز با هرگونه ایده شکنجه مظنونان به فعالیت های تروریستی مخالفت کرد.

دمکرات های سنا علیرغم نگرانی در مورد عملکرد احتمالی آقای سشنز به عنوان وزیر دادگستری آرای کافی برای ممانعت از تایید نامزدی او ندارند.

سناتورهای جمهوری خواه در دفاع از جف سشنز او را مردی با حیثیت و شرافت خواندند.

او در این جلسه گفت که اولویت هایش به عنوان وزیر دادگستری مقابله با مهاجرت غیرقانونی، خشونت با سلاح گرم و مقابله با اسلامگرایی رادیکال خواهد بود.

او همچنین قول داد از کاخ سفید مستقل باشد و زمانی که لازم است مقابل رئیس جمهور بایستد.

دادستان کل ایالات متحده، هدایت وزارت دادگستری این کشور را بر عهده دارد و همچنین، مشاور اصلی رئیس جمهور در امور حقوقی محسوب می شود.