تنش تجاری میان پکن -سئول/ از ورود کالاهای کره‌ای به چین جلوگیری شد

ایرنا
کره جنوبی اعلام کرد که چین به تلافی تصمیم سئول برای استقرار سامانه موشکی آمریکایی «تاد» در شبه جزیره کره، از ورود برخی محموله‌های تجاری این کشور جلوگیری کرده است.

به گزارش ایرنا، در همین ارتباط کره جنوبی تصریح کرده که در تازه ترین مورد چین از ورود محموله های تجاری لوازم آرایشی و بهداشتی به آن کشور جلوگیری به عمل آورده است.

یکی از بزرگترین کالاهای صادراتی کره جنوبی به چین همین اقلام است و چین بر اساس گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری یونهاپ، به تجار کره ای اعلام کرده که آنها استانداردهای تجاری را در صادرات این کالاها مراعات نکرده اند.

از سوی دیگر این رسانه تصریح کرده است که این چندمین بار است که چین در ماه های گذشته برای بخش های تجاری و بازرگانی این کشور مشکل ایجاد می کند.

قبل از این به غیر از جلوگیری از سفر برخی هیات های تجاری چین به کره جنوبی و لغو برخی از نشست های تجاری، از نمایش تعدادی برنامه های فرهنگی کره ای هم در چین جلوگیری شده است.

«جو هیونگ هوان» وزیر صنعت، تجارت و انرژی کره جنوبی امروز در پارلمان گفت که در نشست فردا (جمعه) موضوع توافق تجارت آزاد میان کره‌جنوبی و چین بررسی خواهد شد.

یونهاپ می نویسد؛ متاسفانه به نظر نمی رسد که دولت کره جنوبی هم چاره ای برای این مشکل داشته باشد و تدابیر مقابله جویانه این کشور در برابر چین بسیار محدود خواهد بود.

شماری از نمایندگان احزاب مخالف در پارلمان کره جنوبی گفته اند که دولت باید به دلیل رابطه با چین در برنامه استقرار تاد در کشور تجدید نظر کند.

با این وصف کره جنوبی همچنان اصرار می ورزد که تاد برای مهار کره شمالی استقرار می یابد و خطری برای چین ندارد.

بر اساس توافق صورت گرفته میان آمریکا و کره جنوبی در تابستان سالجاری، سامانه دفاع موشکی آمریکا موسوم به «تاد» می بایست در سال جاری میلادی (2107) در خاک کره جنوبی آرایش داده شود.

چین چند روز قبل هم بر اساس اعلام کره جنوبی از برقراری پروازهای چارتر هواپیمایی کره برای روزهای تعطیل سال نو به تقویم کشاورزی (عید بهار) جلوگیری کرده است.

ورود 10 فروند جنگنده و بمب افکن چین در این هفته به حریم دفاع هوایی کره جنوبی هم بخشی از برنامه های تلافی جویانه و هشدار دهنده پکن به سئول عنوان شده است.