نیکی هیلی: آمریکا از راه‌حل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطینی حمایت می کند

صدای آمریکا
در حالیکه پیشتر اعلام شد که دبیرکل سازمان ملل به آمریکا برای تغییر احتمالی سیاست حمایت از ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین واکنش نشان داده بود، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید این کشور همچنان از راه حل دو کشور مستقل حمایت می کند.

نیکی هیلی روز پنج شنبه به خبرنگاران گفت آمریکا از راه حل دو کشور مستقل حمایت می کند و هر کسی غیر از این بگوید، اشتباه است.

دبیرکل سازمان ملل متحد پنجشنبه صبح درباره کنار گذاشتن گزینه راه حل تشکیل دو کشور مستقل برای صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها، به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد و گفت: «جایگزین دیگری وجود ندارد.»

این موضع آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد پس از آن اتخاذ شد که آقای ترامپ گفت حاضر است از هر راه حلی که به صلح خاورمیانه بیانجامد حمایت کند.

این نظر انتقاد فلسطینی ها را به دنبال داشت و فلسطینی ها از آن به عنوان زنگ خطری برای توقف حمایت آمریکا از تاسیس کشور فلسطینی ها یاد کردند.

مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها آخرین بار در سال ۲۰۱۴ به بن بست رسید و متوقف شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن وعده داد که یک قرارداد صلح «عالی» در پیش است.

او در عین حال گفت که هر دو طرف باید حاضر به کنار آمدن باشند. رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من راه حل دو کشوری و یک کشوری را بررسی می کنم و طرفدار راه حلی هستم که هر دو طرف با آن موافق باشند.»

پس از این کنفرانس خبری بود که آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد جامعه جهانی را ترغیب کرد هرآنچه در توان دارند انجام دهند تا راه حل تاسیس دو کشور مستقل در خاورمیانه را حفظ کنند. او گفت این مسئله راه حل دیگری ندارد.