بیبی سی
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) شد. درخواست خانم می باید در پارلمان تصویب شود.

خانم می در سخنرانی خود درباره انتخابات زودهنگام، به مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت در جریان این مذاکرات بریتانیا به ثبات و رهبری قدرتمند نیاز دارد، اما احزاب مخالف به جای وحدت، دچار تفرقه هستند.

او ضمن اشاره به اکثریت شکننده محافظه‌کاران در پارلمان گفت اجازه نمی‌دهد احزاب رقیب، موقعیت دولت را در مذاکرات تضعیف کنند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، گفته است که این حزب از انتخابات زودهنگام استقبال می‌کند و در پارلمان رای به برگزاری آن خواهد داد. تیم فرون، رهبر حزب لیبرال دموکرات هم از برگزاری انتخابات استقبال کرده و آن را فرصتی برای "تغییر مسیر" بریتانیا دانسته است.

پس از رای سال گذشته اکثریت بریتانیایی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا، دولت بریتانیا کمتر از یک ماه پیش روند رسمی خروج و مذاکرات مربوط به آن را آغاز کرد.

احزاب مخالف می‌گویند هرچند خروج از اتحادیه اروپا رای آورده، جزئیات و چگونگی رابطه آینده با اتحادیه اروپا به رای گذاشته نشده بود و بنابراین دولت اختیار آن را ندارد که مذاکرات را به هر ترتیب که می‌خواهد پیش ببرد. حال خانم می در صورت پیروزی در انتخابات زودهنگام می‌تواند آن را به مشروعیت استراتژی مورد نظرش برای خروج از اتحادیه اروپا تعبیر کنید.

نخست وزیر بریتانیا پیش از این گفته بود که با برگزاری انتخابات زودهنگام مخالف است، اما امروز گفت که "اخیرا با اکراه" به این نتیجه رسیده که باید انتخاباتی زودهنگام برگزار شود.

او گفت حزب کارگر می‌گوید ممکن است با توافق نهایی خروج مخالفت کند و لیبرال دموکرات‌ها و حزب ملی اسکاتلند هم مخالف دولت هستند و اعضای "غیرمنتخب" مجلس اعیان نیز می‌خواهند قدم به قدم مذاکرات خروج، با دولت درگیر شود.

خانم می گفت: "اگر اکنون انتخاباتی سراسری برگزار نکنیم، بازی سیاسی آنها ادامه پیدا می‌کند و مذاکرات ما با اتحادیه اروپا در آستانه انتخابات بعدی به دشوارترین مراحل خود می‌رسد."