تظاهرات بزرگ ونزوئلا به خشونت کشیده شد

العربیه


در تظاهرات روز چهارشنبه 19 آورریل که در 1 شهر ونزوئلا برگزار شد، تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی به زدوخورد پرداختند.

در ۲۰۷مین سالگرد انقلاب ونزوئلا که منجر به استقلال این کشور از اسپانیا شد، صدها هزار شهروند این کشور در اعتراض به دولت نیکولاس مادورا، رییس جمهوری ونزوئلا به خیابانها آمدند.

به گزارش سایت خبری NBCNews، این تظاهرات از صبح زود آغاز و حوالی ظهر نیروهای امنیتی با گاز اشک‌آور به تظاهرکنندگان حمله ور شدند.

در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، هواداران مسلح دولت به روی تظاهرکنندگان آتش گشودند که در اثر آن یک نوجوان از ناحیه سر زخمی و جان خود را از دست داد.

یکی از تظاهرکنندگان در کاراکاس که معلم مدرسه است، به خبرنگاران گفت بعد از سال‌ها «سوءمدیریت» دولت تنها راه باقی مانده برای او شرکت در این تظاهرات است.

پس از آنکه دیوان عالی ونزوئلا رای به لغو مصونیت نمایندگان مجلس و انحلال آن را دا، چهارمین هفته ناآرامی را پشت سر می‌گذارد. مجلس ونزوئلا در اختیار احزاب مخالف دولت است. سازمان کشورهای آمریکایی این رای دیوان عالی را نوعی «کودتا» خواند.

در پی فشارهای بین‌المللی دیوان عالی ونزوئلا تصمیم خود را تغییر داد و دادستان این کشور این تصمیم را «نقض قانون اساسی» خواند.

در تظاهرات روز چهارشنبه مردم خواستار برکناری قاضی‌های دیوان عالی، انجام انتخابات محلی، آزادی زندانیان سیاسی و استعفای مادورا شدند.