ایسنا
دادگاه عالی برزیل تحقیقات علیه رییس جمهور این کشور را تصویب کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع مطلع اعلام کرد: در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر پرداخت حق‌السکوت توسط میشل تامر، رییس جمهور برزیل به یکی از شاهدان در تحقیقات ضد فساد، دادگاه عالی این کشور آغاز روند تحقیقات درباره وی را تصویب کرد.

با این حال میشل تامر در پی انتشار این گزارش‌ها هرگونه استعفا از قدرت را رد کرد.

وی در سخنرانی خود در شبکه تلویزیونی خطاب به ملت این کشور گفت: من استعفا نمی‌دهم، تکرار می‌کنم استعفا نخواهم داد.

این در حالی است که چندین هزار نفر از مردم برزیل در شهر ریودوژانیرو با سر دادن شعار «تامر کنار بکش» از وی خواستند که از قدرت کناره‌گیری کند.

همچنین نزدیک به ۲۰۰۰ نفر برزیلی تظاهرات اعتراض‌آمیزی را در شهر برزیلیا برگزار کردند. در هر دو تظاهرات، درگیری‌های کوچکی میان معترضان و پلیس ضد شورش در گرفت.

چند روز گذشته با وجود افزایش اعتراضات علیه تامر، وی اعلام کرد رکود دو ساله برزیل در حال پایان یافتن است.

او گفت: روزهای خوش در حال بازگشت است، این مساله در نتیجه برنامه اصلاحات ریاضت اقتصادی است.

میشل تامر، رئیس‌جمهور برزیل متهم شده که با پرداخت رشوه به عنوان حق‌السکوت به ادواردو کانها، سیاستمدار برزیلی که به خاطر فساد، پولشویی و فرار مالیاتی در مارس سال جاری میلادی زندانی شده، موافقت کرده بود.

چند روز گذشته، روزنامه او گلوبو در گزارشی اعلام کرده که یک نوار صوتی به دست آورده که در آن تامر درباره رشوه دادن به یکی از رهبران ارشد تجاری صحبت می‌کند.

این در حالی است که تامر ضمن رد این اتهامات خواستار تحقیقات جامع درخصوص آن شد.

وی در نخستین اشاره مستقیم به تحقیقات گسترده فساد تحت عنوان "کارواش" گفت: نتیجه این تحقیقات هرچه که باشد تغییر دهنده بزرگ بازی خواهد بود.

دفتر ریاست جمهوری برزیل نیز این اتهامات را نادرست دانست و خواستار تحقیقات درخصوص آنها شد.

دفتر ریاست جمهوری برزیل اعلام کرد: تامر هرگز درخواست دادن رشوه به عنوان حق‌السکوت به اداواردو کانها را مطرح نکرده است. او هرگز در هیچگونه اقدامی با هدف جلوگیری از اقرار این قانونگذار و یا همکاری با قانون شرکت نکرده و اجازه آن را نیز نداده است.

در حال حاضر یک سوم از کابینه برزیل به خاطر اتهام فساد تحت تحقیق قرار دارند. رئیس جمهور پیشین این کشور هم به اتهام فساد برکنار شد.

کنگره برزیل دچار آشوب شده چراکه اعضای اپوزیسیون خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده و دست‌کم دو درخواست رسمی استیضاح را علیه میشل تامر ارائه کرده‌اند.

انتهای پیام