شیوع وبا در کشور جنگ‌زده یمن ۱۷۰۰ نفر را کشت

دویچه وله
وبا در یمن همه روزه قربانی می‌گیرد. به‌زودی تعداد مبتلایان به وبا به ۵۰۰ هزار نفر خواهد رسید. هماهنگ‌کننده کمک‌های انساندوستانه سازمان ملل نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در یمن هشدار می‌دهد؛ هشداری که شنیده نمی‌شود.
یمن به یکی از بزرگ‌ترین مراکز بحرانی جهان بدل شده است. هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل، استفن اوبرین از وضعیت اسفناک حاکم بر یمن ابراز تاسف می‌کند. او سه سال تمام هر ماهه در نشست شورای امنیت سازمان ملل شرکت می‌کند و نسبت به وضعیت فاجعه‌بار یمن هشدار می‌دهد. اما اقدامات لازمه صورت نمی‌گیرند و وضع ماه به ماه وخیم‌تر می‌شود.
ر اساس گزارش ‌منتشر شده از سوی صلیب سرخ و همچنین نهاد کمک‌های اضطراری سازمان ملل، در حال حاضر ۳۲۰هزار نفر از مردم یمن مبتلا به بیماری وبا هستند. این بیماری باعث مرگ ۱۷۰۰ نفر شده است. و هرگاه وضعیت بر همین روال پیش برود، تعداد مبتلایان به این بیماری به‌زودی از مرز نیم میلیون نفر نیز خواهد گذشت.
عربستان و نیروهای متحد آن از رئیس جمهور یمن، عبد ربه منصور هادی پشتیبانی می‌کنند و ایران از شورشیان حوثی حمایت تسلیحاتی می‌کند. به باور هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل، مقصران این فاجعه انسانی به عربستان و ایران محدود نمی‌شوند، بلکه کل جهان مقصر است.