وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با امیر قطر به سوال‌های خبرنگاران پاسخ نداد

العربیه
رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا، پنجشنبه 13 ژوئیه، منطقه خلیج را پس از سفر دوم به قطر و دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل قانی امیر این کشور ترک کرد.

به گزارش العربیه، تیلرسون پس از دیدار با امیر قطر، از پاسخ به سوال‌های خبرنگاران سر باز زد.

بدین ترتیب، سفر وزیر امور خارجه آمریکا به منطقه خلیج که با هدف رسیدن به راه‌حلی برای بحران قطر صورت گرفته بود، پایان یافت.

شیخ محمد بن حمد آل ثانی برادر امیر قطر در مراسم خداحافظی با تیلرسون گفت که امیدوار است بار دیگر با وزیر امور خارجه آمریکا در شرایطی بهتر، دیدار کند.

تیلرسون پنجشنبه از کویت به دوحه رفت، جایی که سفر خلیجی خود را روز دوشنبه 10 ژوئیه آغاز کرده بود. او در تلاش بود تا راه حلی برای پایان دادن به تنش در روابط میان قطر با چهار کشور سعودی، امارات، بحرین و مصر بیابد. اما چهار کشور که قطر را بایکوت کرده‌اند، تاکید کردند راه‌حل‌های موقت برای بحران را نمی‌پذیرند.

تیلرسون چهارشنبه در شهر جده سعودی، سلسله مذاکراتی با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و همچنین وزرای امور خارجه چهار کشور بایکوت کننده قطر، انجام داده بود.

او در ایستگاه سعودی خود، با تاکید سعودی، امارات، بحرین و مصر بر ضرورت پایان حمایت قطر از تروریسم، روبرو شده بود.

او پس از آن به دوحه رفت که به نظر می‌رسد این تلاش آخر هم به نتیجه نرسیده است؛ اگر چه وزیر امور خارجه آمریکا در سفر نخستش به قطر در روز دوشنبه، یادداشت تفاهمی درباره مبارزه با پشتیبانی از تروریسم، امضا کرده بود.

پس از امضای این یادداشت تفاهم، چهار کشور بایکوت کننده قطر در بیانیه مشترکی اعلام کردند، یادداشت تفاهم امضا شده میان واشینگتن و دوحه، نتیجه خواسته‌های مستمر چهار کشور بود. آن‌ها در عین حال تاکید کردند که این یادداشت تفاهم، برای حل بحران، کفایت نمی‌کند، اگرچه اجرای آن را زیر نظر خواهند داشت.

چهار کشور تاکید کردند که فعالیت‌های دوحه در پشتیبانی از تروریسم، «باید به طور نهایی متوقف شود». آن‌ها یادآور شدند که «نمی‌توان به تعهداتی که دوحه ارائه می‌دهد، بدون نظارت و ضوابطی سخت و قاطع، اطمینان کرد» چرا که به گفته آن‌ها «قطر همواره همه توافقنامه‌ها و تعهدات خود را نقض می‌کند».

این چهار کشور تاکید کردند که اقدام‌های صورت گرفته علیه قطر، تا زمانی که این کشور به تمام خواسته‌هایشان جامعه عمل بپوشاند، ادامه خواهد یافت.

چهار کشور از تلاش‌های ایالات متحده در مبارزه با حامیان مالی تروریسم، تقدیر کرده و تاکید کردند «نشست ماه گذشته سران اسلامی-آمریکایی، بیانگر موضع قاطعی علیه تروریسم بود».

7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.