تنش تازه در مناسبات ترکیه و آلمان

دویچه وله
ترکیه خواسته است که دیدار نمایندگان مجلس آلمان با سربازان این کشور در پایگاه نظامی قونیه به تعویق بیافتد. علت این تصمیم تنش در مناسبات ترکیه و آلمان اعلام شده. آلمان احتمالا سربازان خود را از قونیه خارج خواهد کرد.
نمایندگان مجلس آلمان اجازه دیدار با سربازان این کشور در پایگاه ناتو در قونیه ترکیه را نخواهند داشت. به گفته راینرد آرنولد یک نماینده مجلس آلمان از حزب سوسیال دمکرات، ترکیه تقاضا برای این دیدار را رد کرده و دلیل آن را رابطه تنش‌آلود میان برلین و آنکارا عنوان کرده است. در ماه مه ترکیه با تقاضایی مشابه موافقت کرده بود. هم آلمان و هم ترکیه عضو ناتو هستند.

خواست آنکارا این است که این دیدار به وقتی دیگر موکول شود. آرنولد از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواسته است که گام‌های لازم را بردارد تا ملاقات با سربازان آلمانی مستقر در قونیه هر چه سریع‌تر ممکن شود. او افزوده است: «در صورتی که ترکیه همچنان بر ممنوعیت این ملاقات اصرار بورزد، آلمان و ناتو باید برای مقابله با این وضعیت به مشاوره و تدبیراندیشی بپردازند. ما سربازان خود را فقط در جایی می‌توانیم مستقر کنیم که امکان ملاقات با آنها فراهم باشد.»

یک سخنگوی دولت آلمان گفته است که ناتو در جریان بحث‌ها قرار دارد و می‌کوشد میان برلین و آنکارا میانجیگری کند.

آخرین مورد از تنش در مناسبات ترکیه و آلمان به موضوع حضور رجب طیب اردوغان در اجلاس رهبران گروه ۲۰ در هامبورگ برمی‌گشت. آلمان به اردوغان اجازه نداد که به طور عمومی برای ترک‌های مقیم این کشور سخنرانی کند.