بازداشت بیش از سه هزار کارگر مهاجر غیرقانونی و ۶۰ کارفرما در مالزی

ایرنا
مالزی اقدامات گسترده ای را علیه کارگران مهاجر غیرقانونی از اول ماه جاری میلادی اجرایی کرده است به گونه ای که در 10 روز نخست اجرای این برنامه سه هزار و 300 کارگر غیرقانونی و 60 کارفرمای مالزیایی که از این نوع کارگران استفاده می کردند، بازداشت شدند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، رسانه های محلی مالزی اعلام کردند مسئولان اداره مهاجرت به کارفرمایان این کشور 5 ماه فرصت داده بودند تا کارگران مهاجر غیرقانونی را در سایت این اداره ثبت کنند.

شبکه خبر آسیا نیز در این زمینه به نقل از 'مصطفار علی' مدیرکل اداره مهاجرت مالزی اعلام کرد که این بخش درصدد است تا 600 هزار کارت اجرایی (الکترونیکی) را برای کارگران مهاجری که تاکنون به طور قانونی ثبت نام نشده اند، صادر کند ، اما تا پایان مهلت ارائه شده به کارفرمایان (30 ژوئن 2017- نهم تیر96) صرفا 160 هزار کارگر غیرقانونی ثبت نام کرده اند.

وی تاکید کرد کارفرمایان مهلت کافی برای ارائه فهرست کارگران خود را داشتند و دستگیری و بازداشت کارگران خارجی غیرقانونی تا آخرین نفر آنها ادامه خواهد داشت.

وی از کارگران مهاجر غیرقانونی خواست خود را به مراکز قانونی ذیربط تسلیم کنند زیرا در صورت دستگیری و بازداشت با اشد مجازات قانونی روبه رو خواهند شد.

مصطفار علی گفت که کارگران غیرقانونی در فهرست افراد اخراج شده از کشور قرار می گیرند و کارفرمایان آنها بسته به جرائم با مجازات جریمه نقدی، شلاق و حبس روبه رو خواهند شد.

این درحالی است که کارفرمایان بخصوص کارفرمایان صنایع کوچک و متوسط نسبت به این قانون اعتراض دارند. بسیاری از آنها می گویند که روند ثبت نام کارگران کاملا مشخص نیست و همینطور از نمایندگی هایی که با اطلاعات غیرواقع سبب به کارگیری این کارگران می شوند گلایه مند هستند.

بازداشت کارگران مهاجر غیرقانونی در حالی در مالزی ادامه دارد که بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ به ویژه بخش ساخت و ساز و خدمات از آنها به عنوان نیروی کار اصلی خود استفاده می کنند.

مالزی به طور سنتی به نیروی کار خارجی برای پر کردن نیروی انسانی در بخش های مختلف از جمله بخش ساخت و ساز، کشاورزی ، صنایع سخت و مشاغل خطرناک و کثیف که مردم بومی به آن رغبتی نشان نمی دهند، متکی است.

البته برخی می گویند کارگران خارجی در مالزی در بخش های خرده فروشی و خدمات که تحت قوانین مهاجرت قرار ندارند، بیشتر جذب می شوند که از جمله آنها می توان به رستوران ها و مراکز اغذیه فروشی خارجی در حوالی کوالالامپور نام برد که عمدتا از کارگران غیرقانونی میانمار، بنگلادش و اندونزی استفاده می کنند.

این درحالی است که اکثر کارفرمایان ترجیح می دهند بیشتر از کارگران خارجی که حقوق کمتری دریافت می کنند و منافع آنها نیز تامین می شود به عنوان نیروی کار خود استفاده کنند.

فعالان صنایع تخمین می زنند بیش از 3 میلیون کارگر خارجی در مالزی زندگی می کنند که نیمی از آنها غیرقانونی هستند.

از عمده ترین گروه هایی که به صورت غیرقانونی در مالزی حضور دارند می توان به میانماری هایی اشاره کرد که گفته می شود حدود 100 هزار نفر از مجموع 400 هزار کارگر میانماری در مالزی به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند.

بسیاری از صاحبان صنایع در مالزی از دستگیری کارگران مهاجر که نیروی اصلی کار در بخش های مختلف هستند ابراز نگرانی کرده اند. آنها نسبت به کمبود نیروی کار هشدار داده و می گویند احتمال دارد این سیاست رشد اقتصادی مالزی را تحت تاثیر قرار دهد.