عمار حکیم: اصرار کردها برای جدایی، منطقه را با سونامی تجزیه مواجه می‌کند

تسنیم
رئیس ائتلاف ملی عراق درباره تبعات اصرار کردها برای جدایی از عراق هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المیادین، سید عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق طی سخنانی از آمریکا و همسایگان عراق خواست تا مواضع خود در قبال وحدت این کشور را به وضوح اعلام کنند و فقط به اظهارات بسنده نکنند.

وی ضمن هشدار درباره اقدام کردها برای برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان گفت: این اقدام موجب می‌شود که میل به این بلندپروازی در مناطق دیگر مانند بصره و سایر شهرهای جنوب و همه کشورهای همسایه احیا شده و در نتیجه منطقه با سونامه تجزیه مواجه می‌شود.

حکیم در ادامه اظهار داشت: جدایی کردها مبنای قانونی ندارد. درست است که حق تعیین سرنوشت، حق همه انسان‌ها است، اما مشکل در چگونگی احقاق این حق است.

وی افزود: کردها پیش از این دو بار یکی در سال 1917 میلادی و دیگری در سال 2005 میلادی، به عراق یکپارچه و فدرال رای دادند.

حکیم تاکید کرد که حل بحران عراق از طریق وحدت و دیدگاه‌های ملی و فراگیری که قادر باشد اطمینان همه را جلب کند، میسر خواهد بود.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق گفت که همه‌پرسی استقلال این اقلیم باید در موعد مقرر برگزار شود.

تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی با مخالفت‌های گسترده در سطح بین المللی مواجه شده است و کشورهای مختلف حمایت خود را از وحدت سرزمینی این کشور اعلام کرده‌اند.

روسیه بر وحدت سرزمینی عراق و حل و فصل اختلافات بین دولت محلی اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور تأکید کرده است.

آمریکا نیز از این تصمیم اقلیم کردستان عراق ابراز نگرانی کرده و آلمان درباره اتخاذ گام‌های یک‌جانبه در این پرونده هشدار داده است.

ایران نیز بر وحدت سرزمینی عراق و حل‌وفصل اختلافات در چارچوب قانون اساسی این کشور تأکید کرده است.

انتهای پیام/