کارشناسان سازمان ملل: داعش هنوز برای تروریسم پول دارد

دویچه وله
جهادگران "خلافت اسلامی" در عراق و سوریه ضربات زیادی متحمل شده‌اند، اما همچنان خطرناک هستند. به گفته کارشناسان سازمان ملل تروریست‌های داعش همچنان پشتوانه مالی دارند و می‌توانند در اروپا و جاهای دیگر ضربه بزنند.
ارشناسان مسائل تروریسم در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل هشدار می‌دهند که شبکه تروریستی داعش، به برکت امکانات مالی، همچنان فعال است و می‌تواند ضربه‌های سنگینی وارد کند.

جهادگران "خلافت اسلامی" ضربه‌های سنگینی در عراق و سوریه متحمل شده‌اند، اما مقاومت نظامی آنها در ماه ژوئیه در موصل در برابر نیروهای ائتلاف بین‌المللی نشان می‌دهد که آنها هنوز امکانات فراوانی دارند.

به نظر کارشناسان امور تروریسم، داعش به ویژه خارج از خاورمیانه، برای نمونه در اروپا و در کشورهای جنوب شرقی آسیا، ظرفیت فعالیت دارد.

برخی شواهد نشان می‌دهند که داعش به تحرکات خود در کشورهای خاوردور مانند فیلیپین افزوده است.

بنا بر این گزارش، عده زیادی از جهادگران مزدوری که به عراق و سوریه اعزام شده بودند، به کشورهای خود برگشته‌اند. آنها تجربه رزمی کسب کرده‌اند و دولت‌ها باید با هشیاری کامل مراقب فعالیت آنها باشند.
به نظر کارشناسان، از آنجا که داعش تنها حجم نازلی پول برای هواداران خود واریز می‌کند، به سختی می‌توان فعالیت‌های مالی آن را ردیابی کرد