شبکه‌های اجتماعی چین زیر تیغ نظارت دولت

ایرنا
چین در اقدامی بی سابقه، تحقیقات خود را در ارتباط با بزرگترین و محبوبترین شبکه های اجتماعی این کشور موسوم به «ویبو»، «ویچت» و «بایدو» به دلیل آنچه نقض قوانین امنیت سایبری اعلام شده، آغاز کرده است.

به گزارش ایرنا، این سه شبکه اجتماعی که ساخته و پرداخته این کشور است، گفته می شود شرکت های متولی آنها نتوانسته اند محتوای سایت های خود را به درستی نظارت و کنترل کرده و جلوی انتشارات غیرقانونی برخی مطالب را بگیرند.

«ویبو»، «ویچت» و «بایدو» از محبوترین شبکه های اجتماعی و نرم افزار در چین به شمار می روند که هر یک از آنان صدها میلیونها کاربر دارند.

سازمان اداره نظارت و کنترل بر فضای مجازی چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که فعالیت های صورت گرفته در این سه شبکه، امنیت ملی کشور را به خطر انداخته و کاربران آنها اقدام به انتشار مطالب نادرست و همچنین مطالبی که به نوعی با محتوای تروریسم مرتبط است، اقدام کرده اند.

تارنمای گلوبال تایمز چین روز شنبه به نقل از این بیانیه می نویسد: بر اساس گزارش کاربران و همچنین نظر سنجی های صورت گرفته، برخی مطالب این سه شبکه به شایعات دامن زده و اطلاعات خشونت آمیز و ناخوشایندی که نظم اجتماعی و امنیت عمومی را به خطر انداخته است، منتشر کرده اند.

پس از انتشار گزارش سازمان اداره نظارت و کنترل بر فضای مجازی چین، صاحبان سه شرکت یاد شده اعلام کردنده اند که از این پس نظارت بر محتوای مطالب سایت های خود را تشدید خواهند کرد.

کنترل و نظارت دقیق دولت چین نسبت به سایت های اینترنتی باعث شد، ماه گذشته فعالیت بالغ بر 50 سایت پرطرفدار این کشور ظرف چند روز متوقف شود.

چین اوایل سال جاری میلادی (2017) و در راستای اعمال محدودیت های بیشتر بر روی اینترنت، دسترسی به شبکه مجازی خصوصی موسوم به «وی پی ان» را ممنوع و اعلام کرد که ارائه کنندگان «وی‌ پی‌ ان» باید از دولت این کشور مجوز بگیرند در غیر این صورت این اقدام آنها جرم تلقی می شود.

«وی‌ پی‌ ان» به کاربران امکان می‌دهد با مخفی کردن شناسه اینترنتی (IP addresses) خود به سایت‌های فیلتر شده دسترسی پیدا کنند.

چین از جمله کشورهایی است که کنترل و نظارت گسترده ای بر اینترنت دارد و دسترسی به سایت‌ها و مطالبی را که نامطلوب می‌داند، مسدود می‌کند.

در همین راستا شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، اینستاگرام و توییتر در چین فیلتر هستند و حتی جستجوگر گوگل و دسترسی به برخی منابع خبری خارجی نیز در این کشور مسدود است.