اردوغان: اتهامات آمریکا علیه وزیر سابق ترکیه سیاسی است

دویچه وله
اردوغان اقدام دادستانی ایالات متحده آمریکا برای صدور کیفرخواست علیه وزیر اقتصاد پیشین ترکیه را کاملا سیاسی دانست و گفت از آن "بوی بسیار بدی به مشام می‌رسد".
اقدام دادستانی آمریکا سبب خشم و نارضایتی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شده است. اردوغان روز جمعه (۱۷ شهریور/ ۸ سپتامبر) پیش از سفر خود به قزاقستان در جمع خبرنگاران در فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول ضمن "سیاسی" دانستن این پرونده از آمریکا انتقاد کرد. او گفت این اقدام کاملا سیاسی است و ابراز امیدواری کرد که فرصت بررسی این موضوع در سفر آمریکا را داشته باشد.
خبرگزاری آناتولی ترکیه از قول اردوغان گزارش داده است: «پشت صحنه اقدام مذکور، بوی بسیار بدی به مشام می‌رسد. موارد مرتبط با رضا ضراب و "حالک بانک" نیز در همین راستاست. در مورد محافظان نیز دادرسی را آغاز کردند.»

اردوغان مجموعه اقدامات انجام گرفته را "ناتوانی دولت آمریکا" توصیف کرده و به باد انتقاد گرفته و خطاب به آمریکا گفته: «شاید یک کشور بزرگ باشی، اما کشور عادل بودن چیز دیگری است. برای عادل بودن باید نظام حقوقی کشورعدالت داشته باشد.»

اردوغان در ادامه صحبت‌های خود برخورد با محمد ظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد ترکیه را حتی "اقدام علیه جمهوری ترکیه" دانست. او در این رابطه می‌گوید اعلام جرم چاغلایان از سوی آمریکا، بسیار عجیب است.

در همین رابطه خبرگزاری رویترز هم از قول اردوغان گزارش داده است که تحریم‌های آمریکا برای شهروندان ترکیه الزام‌آور نیست.