استقبال هند از طرح جدید مهاجرت نیروهای آموزش دیده به آمریکا

ایرنا
مقامات دولتی هند طرح جدید کنگره آمریکا در خصوص ایجاد تسهیلات برای صدور روادید ورود به آمریکا برای نیروهای آموزش دیده را گامی برای ورود نیروهای مهارتی هندی به آمریکا دانسته و از آن استقبال کردند.

'دونالد ترامپ'، رئیس‌جمهوری آمریکا، در هفته جاری از طرح پیشنهادی کنگره که براساس آن تسهیلاتی برای صدور روادید مهاجرتی به این کشور براساس مهارت در نظر گرفته می شود،پشتیبانی کرد.

به گفته مقامات هندی، این طرح می تواند به شهروندان آموزش دیده و ماهر هندی بخصوص در بخش فناوری اطلاعات که متقاضی مهاجرت به امریکا هستند،کمک زیادی کند.

براساس این طرح، صدور روادید لاتاری متوقف و تعداد افرادی که می توانند اقامت دائمی آمریکا را کسب کنند ،کاهش می یابد.

در این طرح پیش بینی شده که دیگر بستگان درجه دو یا فرزندان بزرگسال مهاجران آمریکا،اولویتی در گرفتن کارت سبز ندارند.

به گفته کارشناسان،سیاست جدید مهاجرتی ترامپ بر زندگی هزاران مهاجر هندی ساکن آمریکا که در صدد انتقال خانواده خود به آمریکا هستند ،تاثیر منفی برجای می گذارد.

دولت آمریکا ماه گذشته با لغو قانون محافظت از مهاجران(داکا) موسوم به برنامه 'روپاپردازان' حدود هشت هزار هندی را در معرض اخراج از این کشور قرار داد.

شهروندان هندی یکی از بزرگترین جامعه مهاجران قانونی در امریکا را تشکیل می دهند.

'دونالد ترامپ' از آغاز رقابت های انتخاباتی خود وعده داده بود که نظام مهاجرتی آمریکا راتغییر دهد.

وی در کارزار انتخاباتی خود ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک برای جلوگیری از مهاجرت غیر قانونی و قاچاق مواد مخدر را از دیگر وعده های خود عنوان کرده بود.

ترامپ همچنین در یکی از نخستین تصمیم‌گیری‌هایش به عنوان رئیس‌جمهوری، فرمان داد جلوی ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا گرفته شود اما این تصمیم با اعتراض‌های گسترده مخالفانش روبه‌رو شد و دادگاه فدرال جلوی اجرای این فرمان را گرفت.

کمی بعد او، نسخه دیگری از این فرمان را را با کمی تغییرات صادر کرد که براساس آن از صدور روادید برای شش کشور جلوگیری می شد که این فرمان نیز پیش از اجرا، با حکم دادگاه فدرال بی‌اثر شد.

این فرمان پس از شکایت دولت آمریکا به دیوان عالی،در ماه ژوئن ،جنبه اجرایی یافت .