۱۵۹ نفر به اتهام همکاری با گروه گولن در ترکیه دستگیر شدند

ایرنا
159 نفر با دستور دادستان کل ترکیه در شهرهای مختلف این کشور به اتهام همکاری با گروه گولن طی دیروز و امروز دستگیر شدند.

در ادامه دستگیری و تحقیقات از عوامل مرتبط با گروه گولن، با دستور دادستانهای مقیم در شهرهای استانبول، قونیه، آنتالیا، دیاربکر، یالووا، سیرت، توکات، ازمیر، اسکی شهیر، قهرمان ماراش و عشاق 159 فرد مظنون به همکاری با گروه گولن توسط پلیس ضد ترور ترکیه دستگیر شدند که در میان آنها 63 تن از سربازان ستاد نیروهای مسلح ترکیه دیده می شوند.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری دوغان، همچنین پلیس در پی صدور قرار بازداشت چندین نظامی دیگر، عملیاتی را برای دستگیری دو سرهنگ، هفت خلبان هواپیما و 36 ستوان ارتش آغاز کرده است.

مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن نزدیک 170 هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.

در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.