آلمان: بازگشت بی‌ثباتی به لبنان در حال حاضر بزرگترین خطر است

دویچه وله
گابریل نگرانی دولت آلمان درباره بحران لبنان را به اطلاع همتای سعودی خود رسانده است. سرنوشت سعد حریری همچنان ناروشن است و حزب‌الله او را اسیر در دست عربستان می‌بیند.
زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، روز جمعه (دهم نوامبر/ ۱۹ آبان) در تماسی تلفنی با همتای سعودی خود عادل جبیر، نگرانی آلمان را نسبت به تشدید بی‌ثباتی در لبنان ابراز کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آلمان، آقای گابریل در تماسی به همتای سعودی خود گفت که بحران لبنان می‌تواند به نابودی دستاوردهایی منجر شود که در این کشور با تلاش فراوان در زمان زمامداری سعد حریری به دست آمده است.

سعد حریری یک هفته پیش به عربستان سعودی سفر کرد و از یک شبکه تلویزیونی وابسته به عربستان استعفای خود را از مقام نخست وزیری لبنان اعلام کرد. این خبر ناگهانی لبنان را در بحران سیاسی عمیقی فرو برد.

سعد حریری در متن استعفای خود گفت که با وجود مداخلات جمهوری اسلامی ایران و بازوی سیاسی آن حزب الله لبنان، انجام وظایف حکومتی برای او ناممکن شده است.

نگرانی از اقدامات ایران

اشتفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان، گفت که سیاست جمهوری اسلامی در سوریه و حمایت همه‌جانبه آن از حزب‌الله لبنان، وضعیت پیچیده‌ای به وجود آورده است.

او از عربستان سعودی و ایران خواست که ثبات سیاسی لبنان را تضعیف نکنند.


گابریل همچنین در تماس تلفنی خود از عربستان خواست که راه امدادرسانی به مردم یمن را هموار کند. به گفته مقامات سازمان ملل در یمن قحطی و گرسنگی شدیدی هستی هزاران نفر را تهدید می کند.

ایران و عربستان سعودی، علاوه بر یمن، در لبنان نیز در دو جبهه مقابل قرار گرفته‌اند. ایران از شبه نظامیان شیعه حزب الله حمایت می‌کند، درحالیکه عربستان سعودی مدافع نخست‌وزیر سنی مذهب کشور است.

حمله رئیس حزب‌الله به عربستان

سید حسن نصرالله، رئیس حزب‌الله لبنان، در نطقی تلویزیونی گفت که عربستان سعودی به لبنان اعلام جنگ داده است.

او گفت که استعفای سعد حریری "دخالتی خشن و بی‌نظیر در سیاست داخلی لبنان" است.