اعتراض گروه های مخالف حذف قانون "سوگند به ختم نبوت" فضای پایتخت پاکستان را امنیتی کرد

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا
فضای اسلام آباد پایتخت پاکستان این روزها در اعلام برگزاری راهپیمایی اعتراضی گروه‌های مذهبی به حذف قانون «سوگند به ختم نبوت» از فرم نامزدهای مجلس ملی، بیش از گذشته امنیتی شده است.

جمعی از اعضای 'تحریک لبیک یا رسول الله پاکستان' به رهبری خادم حسین رضوی در اعتراض به حذف قانون «سوگند به ختم نبوت» از فرم نامزدهای مجلس ملی، اطراف اسلام آباد پایتخت این کشور چادر زده و برکناری وزیر قانون و دادگستری کشور را خواستار شدند.

فضای این روزهای اسلام آباد پایتخت پاکستان در پی اعتراض گروه‌های مذهبی به حذف سوگندنامه ختم نبوت از فرم نامزدهای مجلس ملی بیش از گذشته امنیتی شده است.

اگرچه پس از اعتراض احزاب سیاسی، دولت قانون سوگند ختم نبوت پیامبر را برای نامزدهای نمایندگی مجلس ملی اصلاح کرد، طرفداران گروه‌های مذهبی به اعتراض خود در این خصوص ادامه می دهند.

پیش از این نیز در هفته های گذشته جمع زیادی از گروه‌های مذهبی که از شهرهای دور و نزدیک نظیر لاهور و راولپندی خود را به اسلام آباد رانده بودند، با برپایی تظاهرات، در بزرگراه محمدعلی جناح اسلام آباد چادر زدند.

تدابیر امنیتی در اطراف 'منطقه قرمز ' اسلام آباد نیز تشدید شده و تمامی مسیرهای منتهی به این منطقه با کانتینرهای بزرگ مسدود شده است.

همچنین تعداد زیادی از نیروهای پلیس و نیروهای موسوم به 'رنجرز ' در اطراف منطقه قرمز اسلام آباد مستقر شده اند.

گروه های مذهبی به حذف سوگندنامه ختم نبوت پیامبر گرامی اسلام از فرم ثبت نام نمایندگان و نامزدهای مجلس ملی پاکستان معترض هستند.

در اصلاح قانون انتخابات پاکستان سوگندنامه ختم نبوت پیامبر گرامی اسلام از این قانون حذف شد که با اعتراض احزاب سیاسی این قانون دوباره با ارسال لایحه دولت اصلاح شد.

معترضان خواستار معرفی و برخورد قانونی با عاملان این اقدام هستند.

این روزها نیز حمعی از اعضای حزب ' تحریک لبیک یا رسول‌الله ' حرکت اعتراضی خود را از لاهور آغاز کرده و در 'فیضل‌آباد 'حومه اسلام آباد پایتخت این کشور تجمع کرده اند.

گفته می شود، شمار شرکت‌کنندگان در این تجمع، از بعداز ظهر دیروز /جمعه/ به سه هزار تن افزایش یافته و موجب اختلال در زندگی شهری مردم اسلام آباد شده است.

این تجمع ها باعث شده تا نیروهای پلیس با قرار دادن کانتینرهایی در مسیر معترضان، از ورود آنان به شهر جلوگیری کند.

زاهد حمید وزیر قانون و دادگستری پاکستان نیز از اقدام خود در طرح حذف «سوگند به ختم نبوت» از فرم نامزدهای مجلس ملی عذرخواهی کرده و گفته، حذف این ارجاع در خصوص خاتمیت حضرت محمد (ص) به اشتباه صورت گرفته و سپس از سوی پارلمان تصحیح شده است، ولی معترضان همچنان خواستار برکناری او هستند.

تظاهرکنندگان ادعا می‌کنند، حمید این اقدام را به عمد و برای آرام کردن فرقه اقلیت احمدیه انجام داده است.

خادم حسین رضوی رهبر جنبش لبیک یا رسول‌الله نیز گفته است که تا اخراج حمید از سوی دولت به اعتراض خود پایان نخواهند داد.

وی در میان شعارهای مردم گفت: به هیچکس اجازه نخواهیم داد که قوانین اسلامی را تغییر دهد. ما برای محافظت از حرمت پیامبر جان خواهیم داد.
...
در میان شایعاتی مبنی بر اقدام قریب‌الوقوع پلیس علیه تظاهرکنندگان، دیروز مسئولان شروع به محاصره این تجمع کردند؛ تجمعی که عملا یک ورودی مهم به پایتخت پاکستان را بسته است.

پاکستان همچنین اقدامات امنیتی خود را در اماکن مذهبی فرقه احمدیه افزایش داده است، زیرا معترضان حمید را به تخلف برای راضی کردن این فرقه کوچک متهم می‌کنند.
فرقه احمدیه توسط میرزا غلام‌احمد در قرن 19 میلادی در شبه‌قاره هند شکل گرفت و پیروان آن، غلام‌احمد را پیامبر می‌دانند.

پارلمان پاکستان در سال 1974، پیروان فرقه احمدیه را غیرمسلمان اعلام کرد.

با تجمع های صورت گرفته اطراف اسلام آباد و بستن راه های اصلی در شهر از سوی پلیس بای جلوگیری از ورود معترضان به شهر و منطقه امنیتی 'قرمز' اسلام آباد حاکم شده است.

همچنین برخی خدمات دستگاه های خدماتی نظیر اتوبوسرانی و مترو نیز با مشکل مواجه شده است.

نیروهای امنیتی هم اکنون با گذاشتن مانع و کانتینرهایی در تلاشند تا از ورود احتمالی تظاهرکنندگان به منطقه امنیتی 'قرمز ' اسلام آباد پایتخت این کشور که شامل تمامی مؤسسات دولتی و ساختمان های مهم دولت است، جلوگیری کنند.