تظاهرات هزاران نفر در اسرائيل علیه نتانیاهو

دویچه وله
​​​​​​​هزاران نفر در تل‌آویو علیه نخست وزیر اسرائيل، بنیامین نتانیاهو، دست به تظاهرات زدند. دو موضوعی که معترضان بیش از هر چیز مطرح می‌کنند یکی اتهام ‌فساد علیه نتانیاهو و دیگری طرح یک قانون بحث‌برانگیز است.
تظاهرات شامگاه دوم دسامبر در تل آویو علیه نتتانیاهو

به گزارش رسانه‌ها نزدیک به ۲۰ هزار اسرائيلی در تظاهرات اعتراضی در تل‌آویو شرکت کردند. بدین ترتیب این بزرگترین تظاهراتی بوده که از زمان انتشار خبر مربوط به اتهام‌ها علیه نخست وزیر اسرائيل در هفته‌های اخیر علیه او برگزار شده است.

نتانیاهو در دو مورد متهم به دریافت رشوه شده است. سازمان‌دهندگان تظاهرات اعتراضی گروه‌های اپوزیسیون هستند که دستگاه قضائی اسرائیل را متهم به تعویق انداختن رسیدگی به پرونده اتهامات علیه نتانیاهو می‌کنند.

هم‌اکنون دو مورد اتهام فساد احتمالی علیه نتانیاهو در حال بررسی است. بر اساس اتهامات مطرح شده، نتانیاهو و همسرش، سارا، سال‌ها هدایایی از تجار و دیگر صاحبان اقتصاد دریافت کرده‌اند. سخن از شامپاین، سیگار برگ و جواهرات به قیمت مجموعاّ چند ده‌هزار یورو است.

در مورد دیگر موضوع بر سر تلاش نتانیاهو برای تاثیرگذاری غیرقانونی بر رسانه‌هاست. گفته شده که نتانیاهو که ۶۸ ساله است با مدیر مسئول روزنامه پرتیراژ "یدیوت آهارونوت" معامله کرده و قرار بوده در ازای انتشار گزارش‌هایی به نفع نتانیاهو، نخست‌وزیر کمک کند تا موفقیت یک روزنامه رقیب کاهش پیدا کند.

در موردی دیگر که عبارت است از سفارش بحث‌برانگیز زیردریایی به شرکت تیسن – کروپ، از نتانیاهو تنها به عنوان شاهد نام برده شده است.

افزون بر این، شرکت‌کنندگان در تظاهرات به طرح یک قانون ارائه شده از سوی حزب حاکم لیکود به رهبری نتانیاهو اعتراض داشتند که طبق آن پلیس اجازه انتشار نتایج تحقیقاتش درباره موارد احتمالی فساد را ندارد. قرار است پارلمان اسرائيل روز دوشنبه (۴ دسامبر / ۱۳ آذر) در باره طرح قانونی یاد شده رایزنی کند. اگر این طرح به تصویب برسد نخست‌وزیر نتانیاهو در آینده از تعقیب قانونی مصون خواهد ماند.

منتقدان می‌گویند که این طرح قانونی تلاشی آشکار است تا از تعقیب قانونی و مجازات نتانیاهو جلوگیری شود و نیز افکار عمومی از نتایج تحقیق درباره اتهام‌های مطرح شده مطلع نشود. در برابر، موافقان معتقدند که با تصویب طرح قانونی یاد شده از خدشه‌دار شدن اعتبار عمومی متهمان ممانعت به عمل می‌آید.


نتانیاهو خود را قربانی می‌خواند

نخست‌وزیر اسرائيل تمامی اتهامات علیه خود را رد می‌کند. او می‌گوید که نه فسادکاری کرده و نه علاقه‌ای شخصی به طرح قانونی‌ای دارد که هم اکنون مورد بحث است.

نتانیاهو خود را قربانی توطئه می‌داند و به کسانی که در حال بررسی اتهامات علیه او هستند می‌گوید: «به هیچ نتیجه‌ای نخواهید رسید، چون هیچ چیزی وجود ندارد.»

اگر علیه نتانیاهو اعلام جرم صورت گیرد، یا او مجبور به استعفا می‌شود یا باید در انتظار انتخابات جدید در اسرائيل بود.