در آستانه اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس وزیر دفاع آمریکا وارد کویت شد

ایرنا
«جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا در آستانه تشکیل نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و به منظور بررسی شماری از مسائل و در راس آنها بحران قطر با همسایگانش دیشب وارد کویت شد.

به گزارش روز دوشنبه شبکه تلویزیونی الجزیره، وزارت دفاع کویت با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این مطلب افزود : ' ماتیس در راس یک هیات رسمی در چارچوب سفر به شماری از کشورهای شورای همکاری وارد این کشور شده است .'
قرار است ماتیس در دیدار خود با مقامات کویتی روابط و همکاری مشترک با آمریکا را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

بر اساس این گزارش سفر ماتیس حائز اهمیت خاصی است زیرا دو روز مانده به تشکیل اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس انجام گرفته است .

سی و هشتمین اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز سه شنبه 14 آذر ماه به میزبانی کویت برگزار خواهد شد.

وزیر خارجه قطر هم طی نشستی در دوحه اعلام کرد که کشورش دعوت امیر کویت برای حضور در این اجلاس را پذیرفته است و تمیم بن حمد آل ثانی ، امیر این کشور در اجلاس شورای همکاری شرکت خواهد کرد .

وجدی وقفی خبرنگار الجزیره در کویت به نقل از وزارت دفاع آمریکا ( پنتاگون ) گفت که ماتیس زمان سفرش به کویت را که قرار بود سه شنبه آینده صورت گیرد به جلو انداخته است.

ماتیس پس از مشارکت در کنفرانس بین المللی مبارزه با تروریسم در بندر العقبه اردن رهسپار کویت شد.
وجدی افزود: ماتیس دیروز به همراهانش گفت؛ با امیر کویت به عنوان همپیمان قدرتمند آمریکا ، دیدار خواهد کرد و در این دیدار بر استحکام روابط دوجانبه و پایبندی آمریکا به حفظ امنیت کشور کویت و امنیت تمامی همپیمانان خود در کشورهای عضو شورای همکاری تاکید خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا افزود: کویت اخیرا برای صلح و ثبات در منطقه مشارکت گسترده ای داشته است .

ماتیس همچنین به همراهانش گفت: بحران قطر با همسایگانش را با امیر کویت که برای گردآوردن تمامی طرف های کشورهای عضو شورای همکاری پشت یک میز تلاش بسیاری کرده است، مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

15 خرداد ماه امسال سه کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان ، بحرین و امارات و همچنین مصر با طرح اتهاماتی علیه کشورقطر اقدام به تحریم این کشور با بستن مرزهای هوایی ، دریایی و زمینی خود کردند.