درخواست مکرون و رهبران اروپا از حزب سوسیال دمکرات آلمان برای ائتلاف با مرکل

ایرنا
«مارتین شولتس» رئیس حزب سوسیال دمکرات آلمان گفت که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و سایر رهبران اروپایی از او خواسته اند با پیوستن به دولت جدید آنگلا مرکل در آلمان ، برای اجرای اصلاحات در اتحادیه اروپا تلاش کند.

شولتس روز دوشنبه اعلام کرد که 'احزاب خواهری' در اروپا و برخی رهبران اروپا، او را تشویق کرده اند که در تشکیل چهارمین دولت آنگلا مرکل مشارکت و به اجرای اصلاحات اروپایی کمک کند.

شولتس در یک کنفرانس خبری گفت: گفتگوهای تلفنی و همچنین تبادل مکاتبات الکترونیکی که تا کنون داشته ام ، همگی در این زمینه اجماع نظر دارند و پیام همه آنان این است که 'آلمان باید سیاست پیشروانه ، اجتماعی تر و پویاتر درباره اروپا اتخاذ کند' .

وی با بیان اینکه 'ما پیام آنان را بسیار جدی می گیریم ' در عین حال گفت که اگر حزب چپ میانه سوسیال دمکرات به دولت جدید آلمان بپیوندد یا امکان تشکیل دولت اقلیت توسط حزب مرکل را فراهم کند، اوضاع در برلین همانند گذشته نخواهد بود.

شولتس گفت: احزاب چپ گرای اروپا و دولت مکرون علاقه زیادی دارند که شاهد از میان برداشته شدن موانع از سوی برلین بر سر راه اصلاحات منطقه یورو باشند.

پیش از این روزنامه 'فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ' در شماره روز یکشنبه نوشته بود که مکرون و الکسیس چیپراس نخست وزیر یونان از رئیس حزب سوسیال دمکرات آلمان خواسته اند ائتلاف دولتی با حزب راست میانه دمکرات مسیحی مرکل را چهار سال دیگر تمدید کند.

شولتس در گذشته از منتقدان سرسخت موضع برلین در حمایت از سیاست های ریاضتی و فشار بر کشورهای بحران زده در جریان بحران منطقه یورو برای اجرای اصلاحات گسترده در ازای کمک های مالی بود.

مکرون رئیس جمهوری فرانسه خواستار اجرای اصلاحات گسترده اقتصادی و مالی در اروپا از جمله وزیر دارایی و بودجه مشترک شده ؛ ایده ای که با استقبال زیادی در دولت مرکل رو به رو نشده است زیرا دولت آلمان نگران است که چنین اصلاحاتی ممکن هزینه زیادی برای اقتصاد آلمان داشته باشد.

به گزارش ایرنا، مرکل که به علت شکست مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی باجدی ترین بحران سیاسی دوران زمامداری 12ساله خود رو به رو شده است، در پی اعلام آمادگی سوسیال دمکرات ها برای مذاکره، روز شنبه هفته گذشته ابراز امیدواری کرد که بتواند به زودی دولت تازه را تشکیل دهد.

بن بست سیاسی در آلمان پس از آن ایجاد شد که مذاکرات مقدماتی حزب دمکرات مسیحی مرکل با دو حزب دمکرات های آزاد (لیبرال) و سبزها (برای تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا) به علت اختلافات در مورد سیاست های مختلف پس از حدود یک ماه ، هفته گذشته به شکست انجامید. اکنون مرکل با دو گزینه تشکیل دولت موسوم به ائتلاف بزرگ با حزب سوسیال دمکرات یا دولت اقلیت - به احتمال فراوان با حزب سبزها - رو به رو است که در این صورت هم به همراهی حزب سوسیال دموکرات در پارلمان نیاز خواهد داشت.

حزب سوسیال دمکرات آلمان شریک دولت ائتلافی قبلی روز جمعه هفته گذشته با تغییر موضع قبلی اعلام کرد که آماده مذاکره با حزب مرکل برای خروج از بن بست سیاسی است و بدین ترتیب امیدها برای اینکه مرکل بتواند از این بن بست خارج شود افزایش یافت. اما «جولیا کلوکنر» (Julia Kloeckner) معاون حزب دمکرات مسیحی روز دوشنبه پس از جلسه این حزب در برلین گفت که مذاکرات تا سال جدید میلادی (2018) - بیش از 3 ماه پس ازانتخابات پارلمانی 24 سپتامبر (دوم مهر ماه) آغاز نخواهد شد .