بودجه نظامی سال آینده کره جنوبی به 43 میلیارد دلار رسید

ایرنا
بودجه نظامی کره جنوبی در سال آینده با هدف تقویت توان دفاعی کشور در برابر کره شمالی با رشد 7 درصدی نسبت به امسال به 43 میلیارد دلار رسید.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، بر اساس برنامه بودجه کره جنوبی که روز گذشته در مجلس تصویب شد هزینه های نظامی با رشد 7 درصدی بزرگترین رشد را از سال 2009 تا کنون داشته است.

وزارت دفاع کره جنوبی می گوید، افزایش 9 درصدی بودجه نظامی کشور نشان دهنده واقعیت ترسناک تهدیدات هسته ای و موشکی کره شمالی است که هر روز جدی تر می شود.

یکی از برنامه های دولت لیبرال 'مون جائه این' رئیس جمهوری کره جنوبی اصلاح ساختار نیروهای مسلح 625 هزار نفری این کشور با شعار ' ارتقای امنیت ملی و دفاع قوی' با تکیه بر اصلاح ساختار نظامی و کاهش تعداد نیروها است.

افزایش بودجه نظامی و همچنین تقویت ساختار نظامی کره جنوبی توسط آژانس توسعه دفاعی این کشور، به عنوان کلید اصلی استراتژی برنامه بازدارنده حملات پیشدستانه در قالب برنامه دفاعی 'زنجیر کشتن' و مقابله با کره شمالی انجام می شود.

کره شمالی که بر اساس قطعنامه های سازمان ملل از توسعه فناوری موشک های اتمی و بالستیک منع شده است در ماه های اخیر چندین بار پرتاب های آزمایشی انجام داده است.

آخرین آزمایش اتمی این کشور هم چهارشنبه گذشته صورت گرفت.

کره جنوبی مدعی است که پرتاب مکرر موشک های بالستیک و آزمایش های هسته ای کره شمالی باعث شده تا سئول برای تامین امنیت خود، سیستم موشکی خود را تقویت کند و بودجه نظامی خود را افزایش دهد.

در مقابل کره شمالی نیز همسایه جنوبی خود را متهم می کند که با کشیدن آمریکا به شبه جزیره کره و برپایی رزمایش های مشترک با واشنگتن، بر ناامنی منطقه دامن می زند.

حضور قدرتهای خارجی در شبه جزیره کره، عملا این منطقه را به سمت بی ثباتی و تشنج سوق داده و سبب شده است تا دو کشور کره شمالی و کره جنوبی که از سال 1950 میلادی تاکنون در شرایط نه جنگ نه صلح بسر می برند به مرز یک جنگ فراگیر نزدیک شوند.

کره جنوبی و آمریکا هم اکنون در حال برگزاری بزرگترین مانور نظام مشترک خود در منطقه هستند.