فراخوان حماس برای انتفاضه جدید

دویچه وله
اسماعیل هنیه رهبر گروه حماس از فلسطینیان خواست تا در اعتراض به تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم/ بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائيل دست به انتفاضه (قیام) جدید بزنند.

تصمیم دونالد ترامپ رئيس‌جمهوری آمریکا درباره انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به اورشلیم/بیت‌المقدس با مخالفت‌های زیادی روبرو شده است. اسماعیل هنیه رهبر گروه حماس فراخوانی برای یک انتفاضه جدید در سرزمین‌های فلسطینی داده است.

انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم به معنای به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل است و این یعنی شعله‌ور شدن آتش خشم فلسطینی‌هایی که اورشلیم را پایتخت کشور هنوز تشکیل‌نشده خود می‌دانند.

اسماعیل هنیه روز پنج‌شنبه ۷ دسامبر (۱۶ آذر) در نوار غزه فراخوانی برای "انتفاضه با هدف آزادی قدس" اعلام کرد. هنیه همچنین از دولت خودگردان فلسطین خواست تا تمام گفت‌وگوهای صلح با اسرائیل را متوقف کند. حماس تا چندی پیش کنترل نوار غزه را در دست داشت.

در اعتراض به تصمیم ترامپ، روز پنج‌شنبه در سرزمین‌های فلسطینی اعتصابات گسترده عمومی شروع شد. در کرانه غربی رود اردن، نوار غزه و نیز شرق اورشلیم تمامی مغازه‌ها، مدارس و بانک‌ها تعطیل هستند.

در شهرهای کرانه غربی اردن چهارشنبه شب اعتراضات خیابانی نیز برگزار شد. در تظاهرات نوار غزه عکس‌های ترامپ، پرچم آمریکا و نیز لاستیک خودروها به آتش کشیده شدند.

اولین انتفاضه فلسطینیان در سال ۱۹۸۷ آغاز شد و تا سال ۱۹۹۳ ادامه داشت. در جریان این قیام ۲۲۰۰ فلسطینی و ۲۰۰ اسرائيلی کشته شدند.

انتفاضه دوم از سال ۲۰۰ تا ۲۰۰۵ جریان داشت و فلسطینیان با ۳۵۰۰ کشته بیشترین تلفات را در جریان این درگیری‌‌‌‌ها داشتند. بیش از هزار اسرائيلی نیز در حملات فلسطینی‌ها کشته شدند.


جشن و شادی در اسرائيل

در مقابل خشم و اعتراض فلسطینی‌ها، در اسرائيل از تصمیم ترامپ با شادی و سرور استقبال شد. بنیامین نتانیاهو روز پنج‌شنبه از اظهارات ترامپ یک "روشنگری تاریخی" نامید. او گفت: «پرزیدنت ترامپ خودش را برای همیشه با تاریخ پایتخت ما پیوند زد.»

نتانیاهو همچنین اعلام آمادگی کرد تا با دیگر کشورهایی که می‌خواهند اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائيل به رسمیت بشناسند تماس برقرار کند. اسرائيل اورشلیم را پایتخت غیرقابل تقسیم خود می‌داند اما این خواسته اسرائیل از سوی جامعه جهانی پذیرفته نشده است.

در سال ۱۹۶۷ و در جریان جنگ شش روزه میان اعراب و اسرائيل، اسرائيل بخش شرقی اورشلیم را که عرب‌نشین است، اشغال و آن را ضمیمه خاک خود کرد. فلسطینیان این بخش را قدس نامیده و آن را پایتخت کشور آینده خود می‌دانند.