هشدار سه کشور تولید کننده روغن پالم به اتحادیه اروپا

ایرنا
وزیر کالا و صنایع کشاورزی مالزی هشدار داد: این کشور به همراه اندونزی و تایلند در صورتی که اتحادیه اروپا به رفتارهای تبعیض آمیز در مورد صنعت روغن پالم ادامه دهد ، تصمیم به اقدام تلافی جویانه خواهند گرفت.

پارلمان اروپا در روز 15 فروردین 96 واردات هر نوع روغن پالم به بازارهای این اتحادیه را پس از سال 2020 بدون دریافت استانداردهای این اتحادیه ممنوع کرد. موضوعی که با واکنش تند دولت و تاجران اندونزی و مالزی و تایلندی به عنوان نخستین تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصول درجهان روبه رو شد.

پارلمان اروپا پیشتر از همه 27 کشور عضو این اتحادیه خواسته بود استفاده از روغن های گیاهی به ویژه 'روغن پالم' را به دلایل مختلف از جمله مقابله با روند جنگل زدایی در جهان کاهش داده و از واردات این محصول به کشورهای خود جلوگیری کنند.

پس از این موضع گیری اتحادیه اروپا، تاجران و صنعتگران روغن پالم در مالزی، اندونزی و تایلند از دولت های خود خواستند اقدامات جدی و تلافی جویانه ای علیه اتحادیه اروپا به ویژه قعطنامه تحریمی پارلمان اروپا علیه پالم که صنعت بومی این کشور ها را مورد مخاطره جدی قرار داده است انجام دهد.

وزیر کالا و صنایع کشاورزی مالزی امروز در سیمناری در شورای روغن پالم مالزی دراین زمینه گفت : سیاست های تجارت جهانی مشابه آپارتاید است؛ پارلمان اتحادیه اروپا موانع تجاری را علیه روغن پالم ایجاد کرده است. این امر منجر به نقض تعهدات اتحادیه اروپا در سازمان تجارت جهانی (WTO) می شود و احتمالا مذاکرات تجاری معاهده تجارت آزاد مالزی و اتحادیه اروپا را به خطر می اندازد.

وی که درسال گذشته با اکثر سفیران کشورهای اروپایی دراین زمینه گفت وگو کرده است، هشدار داد: اگر این اقدامات و سیاست های تبعیض آمیز علیه صنعت پالم ادامه یابد، ما نیز می توانیم این اقدامات را تلافی کنیم. مالزی، اندونزی و تایلند، در مجموع بزرگترین خریداران محصولات اتحادیه اروپا هستند. '

وی درعین حال ابراز امیدواری کرد : اتحادیه اروپا به درستی عمل کند و از اقدامات تبعیض آمیز علیه صنعت روغن پالم جلوگیری کند.'

به گفته وی بیش از 650 هزار نفر در مزارع و صنایع مرتبط با روغن پالم در مالزی فعالیت دارند و صادرات روغن پالم این کشور در سال 2017 افزون بر 75 میلیارد دلار بوده است.

طبق گزارش وزارت صنعت و تجارت بین الملل مالزی، به رغم اینکه مذکرات دو جانبه موافقتنامه تجارت آزاد اتحادیه اروپا و مالزی پنج سال است که کنار گذاشته شده اما این اتحادیه در سال گذشته همچنان با رقم دو میلیاردیورو (10میلیارد رینگیت) بزرگترین بازار واردات روغن پالم از مالزی بوده است.

مذاکرات در مورد توافقنامه آزاد تجاری میان مالزی و اتحادیه اروپا درسال 2010 آغاز شد اما دو سال بعد 2012 کنار گذاشته شد.

طبق این گزارش مالزی و اندونزی با بیش از پنج میلیون تولید کننده حقیقی وحقوقی روغن و تولیدات پالم به میزان 60 میلیون تن ، 86 درصد از تولید روغن پالم جهان را دراختیار دارند.

صادرات 152 شرکت فعال در حوزه پالم درمالزی در سال 2016 میلادی با 10.41 درصد رشد به 6.82 میلیارد رینگیت رسید که این رقم در سال 2015 حدود 6.18 میلیارد رینگیت بود.

مذاکرات مالزی با کشورهای عضو 'آر سی ایی پی' سازمان همکاری های جامع اقتصادی منطقه ای نیز برای توسعه روابط تجاری درون منطقه ای در زمینه حمایت از صنعت پالم انجام شده است.

سازمان همکاری های جامع اقتصادی منطقه ای درپی ایجاد یک توافقنامه تجارت آزاد میان 16 کشور آسیا- پاسفیک می باشد که 10 کشور آن عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آسه آن ) و دیگر اعضای آن شامل چین، ژاپن، هند، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند است.