انتقاد مقتدا صدر از فهرست انتخابی حیدر العبادی

ایرنا
مقتدا صدر رهبر جریان صدر روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای، ادعای پیوستن به فهرست انتخابی 'ائتلاف النصر' حیدر العبادی نخست وزیر عراق را تکذیب و بشدت از ترکیب این فهرست انتقاد کرد.

'مقتدا صدر' در واکنش به خبرهای دیروز (یکشنبه) مبنی بر پیوستن مقتدا صدر به فهرست انتخابی 'ائتلاف النصر' حیدر العبادی گفت که 'به من پیشنهاد پیوستن به این فهرست انتخابی داده شد، اما آن را رد کردم.'

وی افزوده است که از وضعیتی که برادر حیدر العبادی به آن رسیده، تعجب می کنم زیرا تصور می کردم که ایشان از مدعیان تحول ملی در عراق است.

مقتدا صدر از ائتلاف های سیاسی در عراق که در آستانه انتخابات این کشور شکل گرفته به عنوان 'ائتلاف های انزجار آور' یاد کرده و مدعی شده است که در این ائتلاف ها بار دیگر سنگربندی های فرقه ای گذشته، شکل گرفته و بستری برای بازگشت مجدد فاسدها به قدرت شده است.

وی از واژه 'تسلیت' در بیان موضع خود نسبت به این ائتلاف های انتخابی موجود بهره گرفته و گفته است که تنها از ائتلاف هایی در این انتخابات حمایت می کند که اصل 'سهم بندی' را نادیده بگیرد و اعضای آن از افراد تکنوکرات مستقل باشند.

مقتدا صدر در انتقادی که به فهرست انتخابی حیدر العبادی مبنی بر بستر سازی برای بازگشت فاسدها به قدرت ارائه کرده، به مصادیق جریان های فاسدی که با العبادی ائتلاف کرده اند، اشاره نکرده است.

به استثناء 'ائتلاف دولت قانون' به رهبری نوری المالکی معاون رییس جمهور عراق، اغلب جریان های سیاسی شیعه از جمله بخش اعظم گروه های مقاومت اسلامی وابسته به الحشد الشعبی و تعداد قابل توجهی از شخصیت های اهل سنت در ائتلاف انتخاباتی العبادی حضور دارند.

به اعتقاد برخی کارشناسان، ائتلاف انتخاباتی حیدر العبادی از حیث تنوع جریان ها و بافت های اجتماعی و قومی و دینی در حال حاضر فراگیرترین فهرست انتخابی در عراق به شمار می رود و این ائتلاف در صدد است بخشی از جریان های سیاسی کرد را نیز به خود ملحق کند تا - به گفته خود - یک فهرست انتخابی فرا مذهبی و قومی در عراق باشد.

مقتدا صدر همچنین در بحث حمایت از فهرست های تکنوکرات مستقل، به فهرست انتخابی مشخصی اشاره نکرده است.
برخی رسانه های عراق پیشتر گفته بودند که احتمالا مقتدا صدر از جریان های کمونیستی و مدنیت خواه به عنوان فهرست های انتخابی تکنوکرات مستقل حمایت کند.

مقتدا صدر در جریان حضور نوری المالکی در قدرت و در طول چهار سال اخیر بیشترین اتهام های فساد را متوجه نوری المالکی و جریان سیاسی وابسته به وی موسوم به (ائتلاف دولت قانون) می کرد و این اولین بار است که از زبان تند انتقادی علیه حیدر العبادی و فهرست انتخابی او استفاده می کند.

این درحالیست که چندی قبل به صراحت گفته بود که از حیدر العبادی برای تصدی پست مجدد نخست وزیری حمایت می کند تا بتواند برنامه های اصلاحی که در دولت شروع کرده است، به اتمام برساند.

'جاسم محمد جعفر' از فهرست انتخابی ائتلاف النصر دیروز یکشنبه به رسانه های عراق گفته بود که هم سید عمار الحکیم و هم مقتدا صدر سند پیوستن به ائتلاف النصر حیدر العبادی را امضا کرده و رسما به این ائتلاف انتخابی پیوستند.

در حالی که 'نوفل ابو رغیف' سخنگوی رسمی جریان حکمت ملی عراق به رهبری سید عمار الحکیم یکشنبه شب در گفت و گو با ایرنا این پیوستین را تایید کرد مقتدا صدر با صدور بیانیه امروز عملا آن را تکذیب کرده است.

از طرفی برخی رسانه ها دیشب اعلام کردند که جنبش اراده به رهبری حنان الفتلاوی به ائتلاف النصر پیوسته اما الفتلاوی امروز در صفحه شخصی خود این خبر را تکذیب کرده است.

وی گفته است که جنبش اراده بدون ائتلاف با فهرست انتخاباتی دیگر، به صورت انفرادی وارد رقابت های انتخاباتی می شود.