مخالفان اسد در غوطه شرقی "هفته‌ای خونین" را تجربه کردند

دویچه وله
در حالی که حمله نیروهای دولتی به مخالفان رژیم سوریه در غوطه شرقی شدت گرفته، شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس یک‌ماهه در این منطقه تلاش می‌کند. آمریکا اعلام کرد که قصد دخالت مستقیم در جنگ سوریه را ندارد.

خبرگزاری آلمان در گزارشی پیرامون وضعیت مخالفان رژیم سوریه که در غوطه شرقی در محاصره نیروهای دولتی قرار گرفته‌اند نوشت، مخالفان در این منطقه "خونین‌ترین" هفته در سه سال گذشته را تجربه کردند.

خبرگزاری آلمان به نقل از "فعالان در منطقه" نوشت که رژیم اسد علاوه در عملیات رزمی سه بار از گاز کلر برای کشتار مخالفان استفاده کرده است. وبسایت پژوهشی "بلینگ‌کت" نوشت که در هفته‌های اخیر دو بار موشک‌هایی مجهز به گاز کلر به مواضع مخالفان در منطقه‌ای در شرق دمشق پرتاب شده است.

در گزارش خبرگزاری آلمان آمده است که به گفته "فعالان در منطقه" در طول هفته جاری دست‌کم یک هزار و ۷۰۰ نفر در جریان حمله جنگنده‌های دولتی به منطقه غوطه شرقی زخمی شده‌اند.دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، شمار زخمی‌ها را ۷۰۰ نفر اعلام کرد. به گفته این سازمان، ۲۳۰ غیرنظامی، از جمله ۶۰ کودک کشته شده‌اند.

منطقه غوطه شرقی در کنترل نیروهای اسلامی مخالف رژیم و از سال ۲۰۱۳ در محاصره نیروهای دولتی است.
به گزارش یک هیئت بازرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل، شدت حمله‌های دولتی به شرق غوطه به‌شکل کم‌سابقه‌ای افزایش یافته است. به همین دلیل شورای امنیت چند بار برای برقراری آتش‌بس به منظور رساندن کمک‌های انسانی به ۴۰۰ هزار نفری که در این منطقه گرفتار آمده‌اند تلاش کرده است. آخرین تلاش در این زمینه روز جمعه (۹ ژانویه / ۲۰ بهمن) به دلیل مخالفت روسیه بی‌نتیجه ماند.

سازمان جهانی "حفاظت از کودکان" گزارش داد که هزاران خانوار در غوطه شرقی در زیرزمین‌ها به‌سر می‌برند و از آغاز سال نوی میلادی ۱۱ دبستان بمباران شده‌اند.
جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده حمله به نیروهای دولتی در دیرالزور را عملیاتی "دفاعی" خواند و تاکید کرد که نیروهای آمریکایی قصد دخالت مستقیم در جنگ سوریه را ندارند.


چهارشنبه شب جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا مواضع شبه‌نظامیان هم‌پیمان دولت سوریه را بمباران کردند. در جریان این حمله دست‌کم یکصد نیروی دولتی و هم‌پیمانان آنها کشته شدند.

قبل از این اتفاق ارتش سوریه به "نیروهای دموکراتیک" سوریه که هم‌پیمان آمریکا هستند حمله کرده بود.

دولت روسیه حمله بمب‌افکن‌های آمریکایی به نیروهای هم‌پیمان رژیم اسد را مغایر قوانین بین‌المللی و "تجاوزی بی‌سابقه" خواند.